Ana Sayfa | Haberler  | DOT YENİ YERİNDE
DOT YENİ YERİNDE
“DOT’UN KOLEKTİF BİR YAPI OLMASI BAŞARISININ EN ÖNEMLİ SEBEBİ”

Bilenler bilir, DOT’un ilk yer değiştirişi değil bu. Aslına bakarsanız, 10 sene boyunca tam 7 mekan değiştirdi. Hatta DOT’un bu göçebeliği neredeyse onunla özdeşleşti. Ve öyle ki bu ‘geçici mekan’ fikri ekibin olduğu kadar seyircinin de dinamikliğinin arkasındaki en büyük etken. DOT nereye biz oraya yani! Ama nedense bu yer değiştirmelerin hiçbiri Kanyon kadar ses getirmedi. AVM’de yer alacak olmasına tepki gösterenler de oldu, Kanyon’un DOT’a sağlayacağı mekansal avantajları düşünüp heyecanlananlar da. Biz de bu ay Murat Daltaban’la buluştuk ve Dot’un mekansal yolculuğunun bu yeni hikayesini kendisinden dinledik.
2005 yılında Süha Bilal ve Özlem Daltaban’la birlikte hayata geçirdiğiniz DOT bu ay kapılarını Kanyon’da açıyor. Bu yer değişikliği ihtiyacı nereden doğdu?
G-Mall’da bir süre misafir olduk, daha sonra kiracı olarak devam ettik ve beraber çok başarılı bir çalışma dönemi geçirdik. Oradaki süremiz dolmak üzereyken Kanyon’dan misafirlik teklifi geldi. Burada da çok verimli bir çalışma ortamı yaratabileceğimize inandık, teklifi kabul ettik.
10 yıl ciddi bir zaman. Tiyatronun genel durumunu düşünürsek, siz bu istikrarlı başarınızı neye bağlıyorsunuz?
10 yıl tiyatronun gelenekleşmiş olduğu ülkelerde bile bir özel tiyatro için çok önemli bir zaman dilimi. Tiyatronun kurumsallaşmadaki sağlamlığının, çevresine sağladığı katkının, veriminin bir göstergesi. DOT, Türkiye gibi koşulları zor bir ülkede 10 sene boyunca varlığını aralıksız ve kendi düzeniyle sürdürmeyi başardı. Başından beri iddia ettiği ‘zamanın ruhu’ fikrini ön planda tutmasının da etkisi var. Sadece oyun seçimlerinde değil, çalışma biçimi, seyircisiyle ilişki dinamiklerinin yeniden düşünülmesi, kaynak sağlamadaki çabaları, diğer tiyatrolara bakışı, medya ilişkileri, politik olanın çeşitliliğiyle yakınlığı… Ama DOT’un kolektif bir yapı olması başarısının en önemli sebebi. Çalışanlarıyla beraber seyircisinin de bu kolektivitede çok önemli rol oynadığı bir tiyatro DOT.
Kurulduğundan beri sayısız oyun sahneye koydunuz fakat; DOT için bir de şöyle bir tanımlama yapılıyor: “in-your-face” akımı oyunları Türkçe olarak ilk kez sergileyen tiyatro”. Sizde bu fikir nasıl ortaya çıkmıştı?
In-your-face projesi, 90’larda tasarlanmış DIY (do-it-yourself) ruhunda bir projeydi. DOT bu rahatlıkta bir sanatsal yaratım alanı oluşturmak için kuruldu. Sanatsal sorumsuz, özgür dile yatkın, tiyatronun tüm araçlarını kuralsızca parçalayıp içine bakabilen sonra da birleştirirken hiçbir sorumluluk duymayan bir grup üretken insan tarafından kuruldu. Bu grubu, seyircinin de dahil olduğu, destekçilerin de dahil olduğu, sosyal medya takipçilerinin de dahil olduğu çok geniş bir kitle olarak tarif ediyorum. In-your-face başlangıç için iyi bir referanstı.
Oyunlar Aşk ve Anlayış, Sansürcü, Çok Uzak, Vur Yağmala Yeniden gibi pek çok oyun sahneye koydunuz. Önümüzdeki sezon programınız belli mi?
17 Ekim’de İki Kişilik Yaz ile başlayacak sezon. Geçen sene kapalı gişe oynamış, büyük yankı uyandırmıştı. Kasım’da ise Kış Dönümü başlayacak. Oyunun yazarı Zinnie Harris de İstanbul’da, bizlerle oyunu izleyecek isimler arasında olacak.


***Devamı İstanbul Life Ekim sayısında!

Paylaş
#
#
#
#
#
#
Bu konu hakkında henüz yorum yapılmadı.

DİĞER KONULARALIŞVERİŞ
Tommy Hilfiger yılbaşı koleksiyonunu 'Happy Holidays from The Hilfigers' adlı bir rekla...
İSTANBUL LIFE TV
Bebek Parkı’nın karşısında yer alan Kırıntı, her damak tadına hitap eden bir menüye sahip.
FOTO GALERİ
Cadde'nin En Yenisi
Düşünmeden, sorgulamadan akışında savrulup gitmeye ne dersiniz?
Kış sezonunun nabzını tutan 14 mekandan gece alemine ışık tutuyoruz.
Sanat adına birçok soru soruyor
‘Eski’yi yenileyerek yaşatıyor
SEMT REHBERİ
Yılbaşı gecesini dolu dolu geçirmek isteyenler için en iddialı restoran, bar, kulüp önerileri...
OY VERİN!
İstanbul'un trafik sorununda önümüzdeki beş yıl içinde bir iyileşme bekliyor musunuz?

EDİTÖRDEN
Mayısla birlikte yaza geri sayım başladı. Şehirde açık hava mekanlarında keyif yapmanın...
360° İSTANBUL
İstanbulun en güzel yerlerini bilgisayarınızın başından kalkmadan dolaşabilirsiniz.
TARTIŞIN!
İstanbul gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından ilk üçü sizce hangisi?
3 kişi fikir belirtti!
Siz de katılın!
KİTAP
İstanbul Life, okurlarını kapak yapıyor

DERGİDE BU AY!
Editörden...
Teraslar, bahçeli mekanlar, şık restoranlar, gece kulüpleri… Mevsimin tadı bu mekanlarda çıkar.
İsviçre’nin güneyinden İstanbul’a uzanan Fossati kardeşlerin ilginç hikayesi...
Festivalden konsere, tiyatrodan sergiye takip edebileceğiniz etkinlikler ajandamızda!
Hayatımın Aşkı dizisiyle ekrana dönen oyuncuyla İstanbul’u ve yeni dizisini konuştuk.
ŞEHİR REHBERİ
Günümüzde moda trendleri artık sokaklarda...
ŞEHRE DÖNMENİN GÜZELLİĞİ
Çocukken pul koleksiyonu yapardım
Tantuni, Mersin denince akla ilk...
“Vefa İstanbul’da bir semt adıymış”...
Kuledibi’nde ‘Dil’ buluşması Geçen ayın...
Advertisement