Ana SayfaDERGİDE BU AYİSTANBUL MODERN’DE YAZ SERGİLERİ

İSTANBUL MODERN’DE YAZ SERGİLERİ

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzelerinden birisi olan İstanbul Modern, yeni binası tamamlanana kadar Beyoğlu’ndaki geçici mekanında kapılarını açtı.

Yaz boyunca ‘Anthony Cragg: İnsan Doğası’, ‘Şimdinin Peşinde’ ve ‘Bakış Açıları’ sergileri ziyarete açık olacak.

Zeynep Güler Ceylan

 

14 yıldır koleksiyon ve süreli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, kafe ve mağazasıyla Karaköy’de faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern, geçici olarak Beyoğlu’na taşındı.

6 KAT SANAT

Beyoğlu’nda yaklaşık 5 bin metrekarelik bir alana kurulu olan İstanbul Modern, Karaköy’deki tüm faaliyetlerini 6 katta ziyaretçiyle buluşturuyor. Girişte sinema salonu, mağaza ve kafe; -1 ve 1. katlarda süreli sergi, 2 ve 3. katlarda koleksiyondan seçkilerin yer alacağı sergi salonları yer alıyor. 4. katta fotoğraf galerisinin yanı sıra yılda 50 bin, 14 yılda 800 bine yakın çocuk ve gence sanat eğitimi verilen eğitim atölyeleri bulunuyor. Modern ve çağdaş sanat için kaynak sağlayan İstanbul Modern Kütüphane de, yine aynı katta ziyaretçilere hizmet veriyor.

İSTANBUL MODERN’DE KAHVE KEYFİ

İlk olarak Bebek’teki Yasemin Pasajı’nda küçük bir dükkanda açılan Cup Of Joy, şimdi de İstanbul Modern Cafe’de kahve ve sanatseverlerle buluşuyor. Özel harman ile hazırlanan espresso bazlı kahvelerin yanı sıra, V60 ve Aeropress, Cold drip gibi demleme yöntemleriyle farklı bölgelerin ‘single origin’ kahvelerinin de tadılabileceği İstanbul Modern Cafe by Cup of Joy’da bu keyfi tamamlayacak pastane ürünlerini de bulmak mümkün. 30’dan fazla pastane ürününün bulunduğu İstanbul Modern Cafe by Cup of Joy’da glutensiz, şekersiz, vejetaryen, vegan tatlı-tuzlu, raw seçenekler yer alıyor. Asmalımescit Mah. Meşturiyet Cad. No: 99 Beyoğlu

ŞİMDİNİN PEŞİNDE

İstanbul Modern, ‘Şimdinin Peşinde’ adlı koleksiyon sergisiyle günümüz dünyasında insanlık hallerine odaklanıyor. İki kata yayılan sergi, günümüz insanını serginin merkezine yerleştiriyor. İnsanın kentle, doğayla, kendi benliğiyle olan ilişkisini; tarihsel, toplumsal ve kişisel bağlamda irdeleyen yapıtları bir araya getiriyor. Sergide yer alan 33 sanatçının resim, heykel, yerleştirme, video ve desenlerden oluşan çalışmaları, insanın fiziki çevresiyle kurduğu ilişkinin dinamiklerini konu ediyor. ‘Şimdinin Peşinde’, odak noktasına insanı yerleştiriyor ve sergideki yapıtlar aracılığıyla kimlik, beden, toplumsal cinsiyet politikaları, yapım ve yıkım süreçleri, doğa ve insan ilişkisi gibi öğelere açılıyor.

SANATÇILAR: Murat Akagündüz, Rasim Aksan, Alaettin Aksoy, Deniz Aktaş, Peter Anders, Mehtap Baydu, Ramazan Bayrakoğlu, Sabri Berkel, Taner Ceylan, Adnan Çoker, Burhan Doğançay, Olafur Eliasson, Tracey Emin, İnci Eviner, Mehmet Güleryüz, Balkan Naci İslimyeli, Hüsamettin Koçan, Azade Köker, Maro Michalakakos, Sarah Morris, Hans Op de Beeck, Angel Otero, Kemal Önsoy, İrfan Önürmen, Necla Rüzgar, Sarkis, Güneş Terkol, Canan Tolon, Tunca, Ömer Uluç, Zhan Wang, Nil Yalter, Jérôme Zonder.

İSTANBUL MODERN FOTOĞRAF GALERİSİ: BAKIŞ AÇILARI

Sergi, 1960’lı yıllardan itibaren, farklı kuşaklardan altı sanatçıyı kompozisyon, malzeme ve ele aldıkları konuları yeniden düşündükleri çalışmalarıyla bir araya getiriyor. Küratörlüğünü Demet Yıldız’ın yaptığı ve 25 çalışmanın yer aldığı seçki, İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu üzerinden günümüz fotoğrafına dünü ve bugünü içeren bir perspektiften bakmayı hedefliyor. Sergi 11 Kasım’a kadar açık olacak. SANATÇILAR: Ali Alışır, Ani Çelik Arevyan, Orhan Cem Çetin, Murat Germen, Şahin Kaygun, Boris Mikhailov.

ANTHONY CRAGG: İNSAN DOĞASI

Çağdaş heykel sanatının özgün ve yenilikçi sanatçılarından Anthony Cragg’in kültür ve sanata verdiği destekle dikkat çeken Ferko’nun sponsorluğunda gerçekleşen ‘İnsan Doğası’ başlıklı sergisinde sanatçının kariyerinin farklı dönemlerini yansıtan yapıtları sergileniyor. Heykelleri dünyanın en saygın müze ve kurumlarının koleksiyonlarında yer alan Cragg, biçim, renk ve malzemenin sınırlarını zorlayarak yeniden tanımladığı heykel sanatına getirdiği çeşitlilikle çok katmanlı bir zenginlik sunuyor. Küratörlüğünü İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu’nun üstlendiği sergide Anthony Cragg’in 1980’li yıllardan bu yana heykel sanatına dair sürdürdüğü denemeler, kapsamlı ve kronolojik bir bütünlükle bir araya getiriliyor. Sergi 11 Kasım 2018 tarihine kadar açık olacak.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar