Ana SayfaEĞLENCELale Plak'tan 41 parçalık Spotify listesi

Lale Plak’tan 41 parçalık Spotify listesi

Lale Plak yaşasaydı bu ay 66 yaşını görecekti. Olmadı. Ama bu, müziğin iyileştirici gücünü size sunmama engel değil. HAKAN ATALA

Size bu ay için özel bir seçki hazırladık. Zira eğer Lale Plak yaşasaydı 14 Mayıs’ta 66 yaşında oluyordu. Bunun şerefine ve evde daha fazla canınız sıkılmasın diye 10 küsur yıllık arkadaşım ve emekçim Erdal Akkaş’la birlikte 41 parçalık özel bir playlist seçtik.

Bu playlist caz ve klasik eserlerden oluşuyor. Klasik Batı müziği eserlerinin caz yorumları ve orijinal hallerini sizlerle paylaşıyoruz, umarım beğenirsiniz. Bu listede yer alan bestecilerle benim bir hikayem var. Örneğin hiç unutamadığım 1994 yapımı ‘Farinelli’ filmindeki Handel’in Rinaldo Operası’ndan bir aryayı çok beğenmiştim. Bu liste de o da var. Ayrıca benim için müziğin tanrısı olarak nitelendirdiğim Bach’tan ve Beethoven’dan da eserler yine burada. Son olarak erken barok dönemin usta bestecisi Monteverdi’nin madrigallerinden birini, çok beğendiğim İtalyan trompetçi Paolo Fresu’nun yorumuyla seçtim. Bu arada, Ludwig van Beethoven’ın 250’nci doğum günü nedeniyle 2020 yılı tüm dünyada Beethoven yılı olarak kutlanıyor.

YILDIZLAR KAYDI

Koronavirüs dünyanın her yerinden, her ülkesinden insanda silinmesi zor ve ağır etkiler bıraktı. Caz dünyasından da birçok ismi bu virüs nedeniyle kaybettik. Geçen ay COVID-19 yüzünden yitirdiğimiz caz müzisyenleri arasında Miles Davis ekolünün temsilcilerinden trompet sanatçısı Wallace Roney, Marsalis ailesinin büyüğü, baba piyanist Ellis Marsalis, saksofoncu Manu Dibango ve gitarist Bucky Pizzarelli var. Onları da anmadan geçmeyelim.

Müzikle ve sağlıkla evde kalın!

SPOTIFY LİSTESİNİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar