Ana SayfaGenel40 yıllık sinema aşkı

40 yıllık sinema aşkı

Bundan tam 40 yıl önce, sinema severlerin yüreğini hoplatacak bir etkinliğin ilk adımı atıldı. O sene ilk defa bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali sinefillerin gönlündeki 40 yıllık hatırıyla yola devam ediyor.

Yazı: Selin Özavcı Tokçabalaban

İstanbul Film Festivali kentin
hafızası mekânlara da değer katıyor.

Geçen sene pandemi sebebiyle ertelenen ilk festivaldi İstanbul Film Festivali. Ertelenişinin ardından çevrimiçi gösterimlerle de olsa, izleyicisiyle en çabuk buluşan da yine o oldu. Sadece İstanbullu izleyicisi değil dünyanın dört bir yanından sinefilleri buluşturan İstanbul film Festivali bu sene 40 yaşında. 1 Nisan’da, filmonline.iksv.org adresinde çevrimiçi başlayan 40’ıncı yıl gösterimleri, mayıs ve haziran aylarında dijitalin yanı sıra sinema salonlarında ve açık hava sinemasında devam edecek. Festivalin ulusal yarışmaları 20-29 Mayıs, Uluslararası Yarışma ise 18-29 Haziran’da yapılacak. İKSV’nin kent kültürüne kattığı en kıymetli organizasyonlardan biri olan İstanbul Film Festivali’nde buluşmak üzere!

Festivalin ilham veren afişleri
Başarılı kolaj sanatçısı Selman Hoşgör’ün tipografi, fotoğraf ve canlı renklerden oluşan yaratıcı dünyası İstanbul Film Festivali’nin 40’ıncı yıl afişlerine yansıyor. Afişler, festivalin sinema sanatçılarını, yönetmenleri ve izleyicileri birleştiren yapısından ilham alıyor.

Hitchcock’un renkli dünyası
Özel retrospektif bölümü bu yıl Alfred Hitchcock’a odaklanıyor. yönetmenin geçen yıl pandemi nedeniyle gösterimi yapılamayan 15 renkli filmi, haziran ayında yenilenmiş kopyalarıyla sinema salonlarında…

Aynalar

Rakamlarla İstanbul Film Festivali
İstanbul Film Festivali toplam
5 bin 622 uzun metraj,
62 kısa metraj,
10 VR filmini festival
seyircisine ulaştırdı.

39 yılda İstanbul’da toplam
31 sinema salonu, festival
sineması olarak kullanıldı.

Festivali bugüne kadar yaklaşık
4 milyon 332 bin
sinemasever takip etti.

1985 yılından bugüne dek
45 Altın Lale Ödülü verdi.
İlk Altın Lale Ödülü’nü ‘1984’ adlı filmiyle
Michael Radford kazandı.

İstanbul Film Festivali kapsamında
1987 yılında verilmeye başlanan
‘Sinema Onur Ödülü’ bugüne kadar
103 sinema ustasının oldu.

Festival, 1996 yılından başlayarak
sinemanın 30 ustasına
‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verdi.

Köprüde Buluşmalar, İstanbul
Film Festivali’nin 25’inci yılının
kutlandığı 2006’da hayata geçti.

Gönül İşleri

2020 yılında Festival ve Türkiye tarihinde bir ilk gerçekleştirildi. Gösterimler çevrimiçi plaftorm filmonline.iksv.org’dan yapıldı. 40’ıncı İstanbul Film Festivali gösterimleri filmonline.iksv.org’un yanı sıra mayıs ayından itibaren sinema salonları ve açık havada devam edecek.

Festivalin ünlü konukları arasında Sir Ian McKellan’dan Catherine Deneuve’a, Harvey Keitel’dan John Malkovich’e, Sophia Loren’den Theo Angelopoulos’a, Gus Van Sant’tan Costa-Gavras’a onlarca ünlü oyuncu ve yönetmenler yer aldı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar