Ana SayfaGenelİstanbul Life’ın yeni sayısı çıktı

İstanbul Life’ın yeni sayısı çıktı

İstanbul Life’ın Şubat-Mart 2021 sayısı okurlarıyla buluştu. ‘Pandemide Aşk’a odaklanan bu özel sayı, içinden geçtiğimiz dönemi ilişkiler açısından ele alıyor. Gerçek hikâyelerle, söyleşilerle ve usta kalemlerin elinden çıkma makalelerle zenginleşen İstanbul Life’ın yeni sayısı, dergi arşivi yapmayı sevenlere göre.

 

Yeni sayımızın kapak yüzü, son zamanların en üretken oyuncularından Nilperi Şahinkaya. Genç oyuncunun, ‘Pandemide Aşk’ sayısında olmasının pek çok nedeni var. Şahinkaya, pandemi döneminde sevgilisi Emre Yusufi ile Gain TV’de yayınlanan Electro Monolog adlı müzikli tiratları üretmeye başladı. Kimi çiftler için pandemide aynı evin içinde sürekli birlikte olmak sıkıcı bir hal alırken, Şahinkaya ve Yusufi, iki sevgilinin, böyle bir dönemde ortaya çıkarabileceği sıra dışı işlere güzel bir örnek yarattı. Şahinkaya’nın, ilişkilere dürüst, cesur ve eğlenceli bir bakış getiren, Kerem Bürsin’le oynadığı Blu TV’de yayınlanan ‘Aynen Aynen’ dizisi de devam ediyor. Genç oyuncu, son yılların popüler dizisi Yasak Elma’ya da Cansu karakteriyle katıldı. Tiyatro ise bu kez dijital formatta devam ediyor. Şahinkaya, Henrik Ibsen’in meşhur oyunu ‘Nora, Bir Bebek Evi’nde de oynuyor. Kısacası, Sevgililer Günü vesilesiyle ‘aşk’ın gündemimizde olacağı şubat ayında Şahinkaya’nın bize ilişkilere dair söyleyeceği çok şey var.

 ‘Pandemide Aşk’ dosyamızda başka neler bulacaksınız:

 

 • Gazeteci Zeynep Özyol, popüler kültürün yollarında iyi bir araştırma yaptı. Twitter’da yaşananlardan, Amerikalı antropolog Helen Fisher’in uluslararası basına konu olan açıklamalarına ve gerçek hikâyelere uzandı; ‘eski zamanların hasret dolu aşkları geri mi dönüyor’ sorusunu gündeme getirdi.
 • Akademisyen ve The School of Life İstanbul eğitimcilerinden Itır Erhart, Kafka-Milena aşkı gibi tarihe damgasını vurmuş ilişkileri hatırlattı ve ‘fiziksel temas olmadan aşk olur mu’ diyerek, kafamızı kurcaladı.
 • Gündemi değerlendirdiği yazıları kadar aşk ve ilişkilere dair makale ve kitaplarıyla da takip edilen gazeteci Mehmet Y. Yılmaz ile son kitabı ‘Aşkın Tarihihi Yazsam Yeniden’in izinde günümüz ilişkilerini masaya yatırdık. ‘Uzaktan sevmek mümkün mü, online aşk olur mu’ gibi soruların peşine düştük.
 • Ekip arkadaşımız gazeteci Selin Özavcı ise hem bu dönemde yaşanan gerçek ilişki hikâyelerini hem de dijitalleşmeyle birlikte hayatımıza giren yeni aşk terimlerini derledi. ‘Zootlamak’tan, ‘pandevu’ya belki de hiç duymadığınız kelimeler bu sözlükte. Gerçek hikâyeler ise bu dönemin ruhunu kayıt altına almak açısından çok değerli bir kaynak oldu.

Seçki sevenleri böyle alalım

Listeleri, kısa notları seviyorsanız dergimizin yeni sayısı yeme-içmeden, kültür-sanata sayısız öneriyle dolu.

 • Yeme-içme yazarımız Oğul Türkkan, usta şeflerin elinden çıkma yemekleri evinize taşıyabilmeniz için malzemenin en iyisini sipariş edebileceğiniz 18 adresi listeledi. Pastırmadan baklavaya, ekmekten peynire, balıktan kuşkonmaza zengin bir liste sizi bekliyor. Malzemeleri söyleyin kapınıza gelsin!
 • Sanat danışmanımız Hasan Bülent Kahraman, 30 maddelik kitap-sergi ve film seçkisi hazırladı. Herkesin “Ne izleyeyim, ne okuyayım, hangi sergiye gideyim” diye sorduğu Kahraman’ın hazırladığı liste, tavsiye arayanlar için harika önerilerle dolu.
 • Ekran yazarımız Elçin Yahşi, bu ay da ekranın en yenilerini okurlarımız için değerlendirdi. Dizi kurtlarının kaçırmaması gereken bir bölüm.
 • Etkinlik avcımız Ege Dikencik, şubat-mart döneminde hangi etkinlikleri takip edebileceğimizi araştırdı. Pek çok etkinlik çevrimiçi devam etse de, çok güzel alternatifler var. Sanata ve sanatçıya destek olmayı unutmayalım.
 • Kitapsız yapamayanlara da elbette güzel bir seçki hazırladık. En yenileri sayfalarımızda takip edebilirsiniz.

Düşünce yazıları

 • İdealist bölümümüzde koku uzmanı Vedat Ozan’dan köfte         kokusunun izinde, Marcel Proust’a kadar uzanan ilginç bir yazı sizi bekliyor.
 • Jilet Sebahat, ‘Bir başkadır COVID’de ayrılık’ diyor.
 • Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nin geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz unutulmaz hocası Kayıhan Güven ise öğrencisi Güler Emektar’ın kaleminden, İstanbul’un sokaklarından bize seslenerek, bazı insanların asla ölmeyeceklerini hatırlatıyor.

Dergimizi dijital platformlardan alabilirsiniz:

Derginiz kapınıza gelsin istiyorsanız, aşağıdaki dijital platformlardan sipariş edebilir ya da [email protected] adresine mail atarak abone olabilirsiniz. İyi okumalar!

https://dergiburda.com/

https://www.n11.com/magaza/doganburda

https://www.gittigidiyor.com/magaza/doganburda

https://www.hepsiburada.com/doganburdadergi

https://www.amazon.com.tr/

https://www.ciceksepeti.com/

https://www.trendyol.com/

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar