Ana SayfaGenelYaşasın Cumhuriyet!

Yaşasın Cumhuriyet!

Türkiye İş Bankası Müzesi’nde açılan ‘Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları’ başlıklı sergi, Cumhuriyet’in 100. yaşını kutlarken coşkumuzu daha da büyütüyor.

Cumhuriyetimizin 100. yaşını coşkuyla kutlarken, Türkiye İş Bankası Müzesi’n- de anlamlı bir sergi açıldı. İstanbul’un kalbinde, Eminönü’nün tam merkezinde- ki konumuyla şehrin ikonik binalarından biri olan Türkiye İş Bankası Müzesi’nde sene sonuna kadar görülebilecek olan, ‘Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döne- minde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adım- ları’ başlıklı sergi, içimizi kaplayan bu coşkuya ortak oluyor. Sergi ilhamını, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Siyasi ve as- keri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferle taçlanmazsa sonuç kalıcı olamaz” sözünden alarak hayat bulu- yor. Müze binasından içeri adım attığı- nız andan itibaren Cumhuriyetin’in ilk 15 yılının bir özetine tanıklık etmek he- yecan verici. Sergiyi detaylı gezdikçe de o heyecanı daha derinden hissetmeye baş- lıyorsunuz. Zorlu bir İstiklal Savaşı’nın ardından siyasi bağımsızlığını kazanan bir ülkenin, iktisadi bağımsızlığı inşa et- mesinin ilk adımlarına tanıklık etmeyi sağlayan sergiyi gezerken duygulanma- mak elde değil.

SERGİDE TARİHE TANIKLIK EDEN AİLE YADİGARLARI VAR

‘Yaşasın Cumhuriyet!’ sergisi, İzmir İktisat Kongresi ile ortaya konan milli iktisadın yeniden inşası hedefi, Lozan’da aşılan en- geller, tarımın modernizasyonu, demir- yolları ve denizyollarının geliştirilmesi, eğitim, sağlık ve kadın haklarının tesisi, ti- caretin millileştirilmesi ve finans alanında yapılanlar, Büyük Buhran ve Devlet eliyle sanayileşme ve sanayileşerek kalkınma perspektifi gibi birçok farklı başlık altında hazırlanmış.

İş Sanat’ın koordinasyonunda ha- zırlanan serginin küratörlüğünü 19. ve 20. yüzyıl Türkiye iktisadi ve sosyal ta- rihi, kurum ve girişimcilik tarihi ko- nularında yaptığı çalışmalarla bilinen, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Murat Koraltürk, tasarımını ise Pattu Mimarlık üstleniyor. Ülkemizin kurucularına şük- ranlarımızı sunan; gençlere ve çocuklara ülkemizin hangi zorluklarla, yılmadan mücadele ederek kurulduğunu anlatmayı, muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için ihtiyacımızın akıl, azim ve kararlılık olduğu mesajını paylaşmak ve bu şekilde toplum olarak geleceğe güvenle ve umutla bakabi- leceğimizi anımsatmayı hedefleyen sergi- nin bir de başka özelliği daha var. Sergi kap- samında başta Türkiye İş Bankası Müzesi arşivi olmak üzere çok sayıda kurumsal ve kişisel arşivin yanı sıra aile yadigârlarından ödünç verilen 2 bini aşkın belge, fotoğraf, film ve obje yer alıyor.

Sergi, Türkiye İş Bankası Müzesi’nde sene sonuna kadar pazartesi günleri hariç her gün ücretsiz ziyaret edilebilecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar