Ana SayfaSAFFET EMRE TONGUÇYılbaşına özel seyahat rotaları

Yılbaşına özel seyahat rotaları

Yılbaşı öncesinde kısa bir tatil molası vermeyi düşle yenler, yılbaşı gecesini farklı bir metropol de kutlamak isteyenler, toplayın bavulları! Milano’dan Endülüs’e, Muskat’tan Atina’ya… 2016’ya unutamayacağınız bir seyahatle veda edin.

ATİNA
Bilgelik tanrıçası Athena’nın şehri
Atina, altyapı problemlerinin gündelik hayata olumsuz yansıdığı bir şehir. Plansız ve hızlı büyüme, Atina’yı yeşili az, beyaz renge boyanmış betonu bol bir büyük köye döndürmüş ama olimpiyatlarla birlikte alınan tedbirlerle şehir daha da güzelleşti. Atina’da gece hayatı Psiri ve Plaka tavernalarında renkleniyor. Atina’da iki geceniz varsa, bir gece Psiri, bir gece de Plaka’da geçirilebilir. Plaka, Akropolis’e yakın bir bölge. Araçlar ancak belli caddelere kadar girebiliyorlar. Daha sonra, eski evler, taşla döşenmiş yollar ve merdivenler arasından, Plaka’nın üst kısımlarına ulaşıyorsunuz.

Her köşesinden müzik sesleri sokağa taşan tavernalar ve restoranlar sizi bekliyor. Her türlü hediyelik eşya Plaka ve Monastiraki’de var. Eski Yunan ve Bizans uygarlıklarına ait eserlerin kopyaları müzelerin dükkanlarında bulunabiliyor. Yunanistan’da deri eşyalar da çok güzel. Vourakis ve Anagnostopoulos Atina’nın ünlü kuyumcularından ve yerleri Voukourestiou’da. İlias Lalaounis Yunanistan’ın en iyi mücevher tasarımcısı ve adını taşıyan kuyumculuk müzesi bile var.Yunanistan’da deri eşyalar da çok güzel. Vourakis ve Anagnostopoulos Atina’nın ünlü kuyumcularından ve yerleri Voukourestiou’da. İlias Lalaounis Yunanistan’ın en iyi mücevher tasarımcısı ve adını taşıyan kuyumculuk müzesi bile var.

Yunanistan’da bizdeki gibi her semtte haftada bir gün ‘laiki agora’ dedikleri pazarlar kuruluyor. Kolonaki’nin Xenokratous bölümünde de cuma günleri pazar var. En şık alışveriş bölgeleri Kolonaki, Kifissia ve Glyfada’da. Şık kafe ve restoranların süslediği Kolonaki adeta Atina’nın Nişantaşı’sı. Alışveriş için bir diğer alternatif de Ermou Caddesi. Burada Avissinias Meydanı’nda bit pazarı var. Yunanistan’daki Sakız Adası’nın meşhur mastiğinden çok şey yapılıyor.

Osmanlı Harem’inde ağzı ferahlatmak için kullanılan mastikten yapılan sakız, Mastika likörü, kozmetik gibi ürünleri satan dükkanlar var. Atina’dakini Panepistimiou&Kriezotou adresinde bulabilirsiniz. Yunanistan’da vergi iadesi alabilmek için bir mağazada harcamanız gereken minimum tutar 120 €. Aklınızda olsun son ekonomik kriz dolayısıyla Yunanistan’da fiyatlar artık çok makul.

ALMANYA
Romantik Yol
Almanlar’ın Romantik Yol’u yılbaşında Avrupa’da gideceğiniz en güzel yerlerden biri. Yol Frankfurt’un 120 km güneydoğusu’ndaki Würzburg’de başlıyor. Franken şarap üretim bölgesinde yer alan Würzburg şarapları dışında gurme restoranları, şarap festivaliyle de tanınıyor. Buradaki mimari şaheser ise UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Residence Sarayı. Almanya’nın en iyi korunmuş Ortaçağ şehri Rothenburg ob der Tauber tarihi kalesi ve en üstünden bölgenin muhteşem manzarasını göreceğiniz belediye binası ile dikkat çekiyor.

Castle Hotel Colmberg ise Romantik Yol’da geceyi geçirebileceğiniz bin yıllık bir şato otel. Dinkelsbühl bu yol üzerindeki diğer bir tarihi yerleşim. Gece ışıklandırılan surları ve bunlar üzerindeki 16 kulesiyle adeta masallardan çıkıp gelmiş gibi. Romalıların ayak izlerini sürmek için bu yol üzerindeki Augsburg’a muhakkak uğrayın. Barok üslupta yapılmış evler, görkemli bulvarlar ve geleneksel mutfağın lezzetlerini bulabileceğiniz, insanı Ortaçağ atmosferine taşıyan restoranlar sizi bekliyor.

Kiliseleri ve yemyeşil manzaralarıyla bilinen Pfaffenwinkel’de de UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan olağanüstü bir kilise var. Neuschwanstein Şatosu ise Bavyera Alpleri’nde bulunan belki de Romantik Yol’un en şöhretlisi ve en çok fotoğraflananı. Füssen’deki şato Münih’ten 130 km mesafede ve yolun da sonunda yer alıyor.

İspanya
Endülüs’te geçmişin izinde…
Endülüs İspanya’nın bizim kültürümüze benzer izler taşıyan bir bölgesi. Eski camilerin Müslümanlık motifleri muhafaza edilerek kiliselere çevrildiği, bizde de kullanılan bazı Arapça sözcüklerin gündelik dile girdiği, flamenkosu dünyaca meşhur Endülüs, folklorik açıdan büyük bir zenginliğe sahip. Avrupa’nın üçüncü en büyük yüzölçümüne sahip İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Endülüs, Müslüman İspanya’ya atfen kullanılan bir kelime. Sekiz vilayetten oluşan bölgenin başkenti olan Sevilla, geçmişin zenginliğini bugünün şıklığıyla harmanlamış zarif bir şehir. Guadalquivir Nehri üzerinde yer alan ve Amerika’nın keşif seferlerinin başlangıç yeri olan Sevilla, bugün 750 bin nüfuslu bir kültür merkezi.

Elhamra Sarayı
Elhamra Sarayı
Sevilla Katedrali
Sevilla Katedrali

Şehirdeki katedral, yanında bulunan ve arşivlerin muhafaza edildiği Lonja Binası ile birlikte UNESCO’nun Dünya Kültürel Mirası listesinde bulunuyor. Triana bölgesi tapas barları ve restoranlarıyla meşhur, bir de eşsiz manzarasıyla. İçkinizi yudumlarken katedrali, boğa güreşi arenasını ve opera binasını günün son ışıkları eşliğinde seyredebilirsiniz. Endülüs’ün diğer önemli bir şehri ise Arap medeniyetinin doruk noktasına ulaştığı Kordoba. Burası 10. yüzyılda 300 camisi, muhteşem sarayları, hamamları ve çok gelişmiş şehir planlamacılığı ile Avrupa’nın en modern aynı zamanda da en kalabalık şehri unvanlarını almış.

Yetiştirdiği Müslüman ve Yahudi alimlerle bilim ve kültür dünyasına inanılmaz katkılarda bulunmuş. Hıristiyanların ‘parçala ve ele geçir’ yöntemiyle geri aldıkları Kordoba Romalılar döneminden başlayan tarihi ve kültürel mirasıyla İspanya’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Sırtını Sierra Nevada dağlarına dayamış olan Granada 1492’ye kadar sanatçıların, tüccarların ve bilim adamlarının merkezi olmuş. Hıristiyanların hakimiyetinde ise Rönesans’ın görkemi sarmış tüm şehri.

Adının coğrafi şekli dolayısıyla benzediği nar meyvesinden geldiği rivayet ediliyor. Endülüs’ün bu önemli şehrindeki Elhamra Sarayı yıllarca İspanya’nın en çok ziyaret edilen tarihi yeri unvanını geçtiğimiz senelerde Barselona’daki La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedrali’ne kaptırmış. Granada geniş bulvarları, katedrali, iyi korudukları Arap dönemine ait eserleri ile İspanya’da görülmesi gereken şehirlerden biri.

Duomo
Duomo

MİLANO
İtalya’nın en şık şehri
Milano, dünya moda endüstrisinin en önemli merkezlerinden biri. Modanın çizgileri Paris ve New York gibi burada belirleniyor. Renkler, trendler Milano’dan dünyanın farklı köşelerine yayılıyor. Şehrin belirli bölgelerinde yürüyen insanlar adeta moda dergilerinden fırlamış gibiler ve podyumlardaki manken edası ile sokaklarda dolaşıyorlar. 1,5 milyon nüfuslu Milano’da çok zengin bir kültürel miras da var. Şehir, Roma ve Venedik’ten sonra ilk bakışta sıradan gelebilir ama gizlediği sürprizleri keşfederseniz keyif alabilirsiniz. Opera binası Scala’nın hemen yanındaki sokaklar adeta ünlü modacılar tarafından parsellenmiş durumda.

Adını daha önce burada bulunan bir bankadan alan Montenapoleone ile Della Spiga, Manzoni, Via Borgospesso ve Via Sant’Andrea cüzdanı dolu olan alışveriş çılgınlarının cenneti. Duomo, Cavour ve San Babila meydanları arasındaki bölüm, kentin en önemli alışveriş yerlerinden. Giorgio Armani, Prada, Gucci, Krizia, Versace, Missoni, Moschino, Mila Schön, Trussardi, Etro, Dolce&Gabbana gibi tüm tanıdık isimler burada. Özellikle de İtalyanların gurur duydukları markalar şık vitrinlerin arkasında müşterilerini bekliyorlar.

Kalmak için otele ihtiyacınız varsa modanın devi Bulgari’nin (Via Gabba Fratelli, 7 Tel: 02-8058-2337 www.bulgarihotels. com) farklı bir otel konseptini burada deneyebilirsiniz. Milano şehir merkezinde, özellikle şık sokaklarda fiyatlar el yakabilir. Şehrin yaklaşık 1 saat 15 dakika dışında bulunan Fidenza Village’da (www. fidenzavillage.com. Tel: 00 39 524 3 3551) 100 tane mağaza bulunuyor. Fidenza Village, Milano ve Bolonya arasında bulunuyor. Avrupa’nın diğer şehirlerinde buna benzer merkezlerin adreslerini bulmak için www.chicoutletshopping. com’u tıklayabilirsiniz.

Her sabah 10.00’da Milano’daki Piazza Castello’dan buraya otobüs kalkıyor. Otobüs 17.15’te de Fidenza Village’den Milano’ya hareket ediyor. Gidiş dönüş için 20 € alıyorlar. Benim beğendiğim diğer bir outlet mağazası ise Serravalle (www.mcarthurglen.it/serravalle). Zani Viaggi’nin (Tel. 02-3391-0794, www.zaniviaggi.it) organize ettiği Serravalle outlet turları Foro Bonaparte 76 adresinden, Castello’nun önünden sabah 10.00’da kalkıyor. Ücret gene 20 €. Yolculuk bir saatten biraz fazla sürüyor. Aklınızda olsun saldi dedikleri indirim ocak başından şubat başına kadar sürüyor. İkinci indirim dönemi ise yaz sonunda oluyor.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar