Ana SayfaYAŞAMGöğsüne başımızı dayadığımız şarkılar

Göğsüne başımızı dayadığımız şarkılar

Selda Bağcan’ın ’40 Yılın 40 Şarkısı’ serisinin ikincisi, beş yılın ardından yayımlandı. İlk parçadan sonuncusuna kadar bazen keyif, çoğunlukla da hüzünle dinlenen dört başı mamur bir çalışma. NAİM DİLMENER

Selda Bağcan, beş yıl kadar önce çıkarmıştı ‘40 Yılın 40 Şarkısı’ albümünü… Hayranları için büyük bir sürprizdi; muhtelif 45’lik, LP, kaset ve disklere yayılmış/dağılmış birbirinden kıymetli 40 şarkı, tek bir albümde toplanmıştı. Genç kuşak da büyük bir ilgi göstermişti albüme; sanatçının yurtdışındaki önlenemez yükselişi sonrasında, bizim buralardaki gençler de Bağcan’ı keşfetmiş ve eski kayıtlarının peşine düşmüştü. Bu albüm onlar için de tadına doyulmaz bir özetti. Ama Bağcan gibi hayatını şarkı söylemeye adamış (ne 40’ı, ilk albüm çıktığında 45, şimdi ise 50 yıldır şarkı söyleyen) bir sanatçı için, işin tek albümde kalmayacağı belliydi. Mutlaka devamı gelecekti ve nihayetinde geldi de. Tıpkı ilki gibi hem CD, hem LP ve elbette ki -artık asıl mecra konumuna gelmiş- dijital olarak yayımlanmış albüm boydan boya, ilk şarkısından son şarkısına kadar bazen keyif, çoğunlukla da hüzünle dinlenen dört başı mamur bir çalışma. Eski kuşak LP ve diski edinecek, genç kuşak dijital platformları mesken tutacak ve Bağcan’ın bu albümü -tıpkı ilkinde olduğu gibi- çok satan günümüz şarkıcıları ile yarışacak ve bir ihtimal onları sollayacak da. İlk albümde böyle olmuştu, şimdi de böyle olacak.

HAYAT DERSİ ONDAN ALINIR

Ali Sultan’ın ‘Yaz Gazeteci Yaz’ı ile açılıyor albüm; tam da zamanında değil mi? Artık gazeteciliğin hayal olduğu şu günlerde. Tam zamanında… Şarkıların ağırlığı Âşık Mahzuni’de(Şerif).‘İnceİnceBir Kar Yağar’, ‘Mehmet Emmi’, ‘Yuh Yuh’ gibi 70’lerde dillerde marş olmuş şarkıların Bağcan yorumları, en taş kalplileri bile hizaya getirecek cinsten. Muhlis Akarsu (Utan Utan), Kerem Güney (Aldırma Gönül, Kıymayın Efendiler), Deniz İzgi (Bir Beşiktaş Tramvayı) ve Ahmet Sinan Hatipoğlu (Bilgisayar Dünya) albümün dikkati çeken diğer bestecileri… Başka besteciler de var. Bizzat Bağcan’ın kendi şarkıları da. Ve sanatçının olmazsa olmazı anonim türküler… Şarkıların kaynakları çok çeşitli. Ama hepsi birden tek bir başlık altında kolaylıkla toplanabiliyorlar: Emsalsiz… Selda Bağcan bir derya… Çok zengin bir geçmişi var ve kolay kolay tüketilir cinsten değil. Sağ olsun, var olsun.
40 Yılın 40 Şarkısı-2, Majör, 10 üstünden 10

YAZI: NAİM DİLMENER

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar