Ana SayfaYAŞAMGüncel aşk sözlüğü

Güncel aşk sözlüğü

‘Sosyal mesafeden’ girip ‘yeni normalden’ çıktığımız pandemi sürecinde aşkın kimyası kadar matematiği, hatta edebiyatı da değişti. Aşkın pandemiyle verdiği sınavda yepyeni kelimelerimiz oldu.

Yazı: Selin Özavcı Tokçabalaban

Covişanma (Covid + Boşanma)
Daha ilk kelimeden ayrılık çanları çalsın biz de istemezdik ama ilk kelime, COVID-19 kaynaklı boşanmaya işaret ediyor. Normalden çok daha uzun saatleri birlikte geçiren çiftlerin aralarının bozulması da sürecin bir parçası oldu. Çiftlerden biri kendini eğlendirip oyalayacak online yoga sınıflarıyla kişisel gelişim linklerine, pasta-börek tariflerine kapılmışken diğerinin içi sıkılıp, şiştikçe şişince olan da aşka oldu. “Pandemi aşkların turnusolü görevini üstlendi” desek yeridir.

Karantinder (Karantina + Tinder)
İlişkilerin ışık hızında geliştiği, ekranı sağa-sola kaydırmanın beğeniler üzerinde bu denli etki yarattığı başka bir uygulama daha var da biz mi bilmiyoruz? Yalnız olup karantinada bir kere bile (ucundan çekinerek de olsa) online flörtün baş tacı Tinder’a şöyle bir bakmayan, münzeviliğin kitabını yazmıştır. Müzmin bekârları bir kenara alalım, itiraf edin karantinada en çok eğlenenler ‘Karantinder’layanlar arasındaydı.

‘Koronanoya’ (Korona + Paranoya)
Gündelik hayata dair minik kartopu anksiyeteler, pandemiyle birlikte çığa dönen paranoyalara yol açtı. Eldivenler, maskeler, dezenfektanlar ve kolonya şişeleri arasında bayılıp ayılırken, sokakta azıcık yakın geçen adamın öksürüğü bir gök gürültüsü etkisi yarattı. Her şey bir yana yeni insanla tanışmanın hayli güç olduğu bu dönemde taze âşıkların ilk soruları en çok hangi yemeği sevdiğinden evde kaç kişiyle yaşadığına, en sevdiği şarkıdan ev halkının günde kaç kişiyle temas ettiğine dönüştü.

Mesafeli çöpçatanlık
Hayatımıza girip bir daha çıkmayan, anlamının aksine her birimizin son derece içli dışlı olduğu bir kelime ‘mesafeli’. Artık her şeyin mesafelisi makbul: Merhabalaşmak, vedalaşmak, sarılmak, sevinmek, üzülmek… Madem konumuz aşk sözlüğü, ‘mesafeli’ kelimesinin de cuk oturduğu bir kavram mevcut işte. Eskilerin çöpçatanlığının mesela kuzenin sınıftan havalı arkadaşının, komşunun saygılı evladının, yengenin üst katındaki doktorun ortaya çıktığı anlar hep karantinaya denk gelmedi mi? Eş dostun el ele verip yalnızları kavuşturma çabaları sizin çevrenizde de artmadı mı? Mesafeli çöpçatanlık, ilişki koçlarının, online flört uygulamalarının üzerine düşünmesi gereken bir kavram, bizden söylemesi.

Pandevu (Pandemi + Randevu)
Pandemi sürecinde en büyük darbelerden birini sosyal hayat ve ilişkiler aldı. Bırakın karantinayı sosyal mesafe kuralları bile yakın temasa izin vermezken çifte kumrular nerede bir araya gelecek, bir elmanın yarıları nasıl birleşecek, gönlü zengin hovardalar hangi koşullarda flört edecekti? İşte bütün bu soruların ve cevaplarının genel adı ‘Pandevu’ olarak çevirebileceğimiz ‘Pandeting’in yazılı olmayan kurallarında saklı. Sadece bizde değil, tüm dünyada yalnızlar çareyi genellikle online ortamlarda aradı. Az kişilik gruplar açık alanda manzaralı, arabalı kamp partilerinde mesafeli kaynaştı, ‘arkadaşın arkadaşları’ House Party gibi online partileme uygulamalarında tanıştı, sanki her telefonda az WhatsApp grubu varmış gibi yenileri kuruldu, online flörtün bir numarası Tinder’da eşleşmeler sanki az hızlıymış gibi, iyice hızlanıp direkt hedefe odaklandı.

Zootlamak (Zoom + Şutlamak)
Kelimenin anlamı, tam da ilk bakışta anlaşıldığı gibi; Zoom üzerinden sevgili şutlamak! İş toplantıları için verilen Zoom linkleri sabah, öğle, akşam demeden havada uçuşurken, mesai bitiminde ve hafta sonlarında da başını Zoom’dan kaldıramayanlar var. Sosyal hayatın gereklerini yani yeni insanlarla tanışmayı Zoom’dan gerçekleştirmek kadar bir ilişkiye ‘bay bay’ demek de pekâlâ aynı mecradan olabiliyor. Kan, gözyaşı ve ter olmadan,
‘linki terk et’ tuşuna bakan Zootlamak, acımasız ama aynı zamanda acısız da… ‘Sorun sende değil, bende’ diye açıklama yapmaya bile zaman bulunamayan şu dönemde; eskisi gibi post-it kâğıtlarına yazılan notlarla değil de, çevrimiçi de olsa yüz yüze terk edilmek de bir şeydir

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar