Ana SayfaYAŞAMLondra sokakları: Irkçılık en büyük pandemi!

Londra sokakları: Irkçılık en büyük pandemi!

George Floyd protestoları sadece ABD’yi değil, pek çok ülkeyi salladı. Londra’da yaşayan yönetmen Vito Vitelli’nin, Birleşik Krallık’ın başkentindeki gösterileri belgelediği karelerde dünyanın kurtulamadığı bir başka virüsün artçıları var.

İngiltere’de hayatını kaybeden siyah sayısı neden beyazların iki katı? Eylemlerde önce bu soru soruluyor. Yasal düzlemde ırkçılık olmasa da pratikte siyahların daha niteliksiz işlerde çalıştığı, daha yoksul semtlerde yaşadığı bir gerçek. Daha kalabalık semtler, daha küçük evler ve ister istemez daha mesafesiz yaşamlar sonucu, siyahlar korona yüzünden daha yüksek oranda hayatını kaybediyor. Hatta aynen belirtildiği gibi, oran beyazlara göre neredeyse iki katı…

İngiltere hükümeti siyahları uyarıyor: “Korona nedeniyle altı kişiden fazlası aynı alanda toplanamaz. Pandemi sürüyor, protesto için başka bir yol bulun.” Ama sadece siyahlar değil, ırkçılığa karşı olan beyazlar da bu uyarıyı dinlemiyor. Göstericiler “Irkçılık en büyük pandemidir” diyor ve sivil itaatsizlik eylemleri düzenliyor.

FOTOĞRAF: VITO VITELLI

 

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar