Ana SayfaYEME & İÇMESırrı baharatlarında saklı

Sırrı baharatlarında saklı

Orta Doğu’nun en zengin mutfaklarından biri olan Lübnan mutfağı, farkını baharatlarla ortaya koyar. Yeni nesil şeflere de o özgün mistik dokunuşları modernize etmek kalır. Tıpkı, Florya’daki yepyeni L’Beirut Lebanese Restaurant’ın konsept yaratıcısı Rey Suwan’ın mutfağında yaptığı gibi…
Ülkesi Lübnan’ın baharatlarını, otantik pişirme tarzını ve bitkilerini bizimle paylaşmak isteyen Rey Suwan, Nisan itibarıyla Florya’da hizmete giren L’Beirut Restaurant’ın yaratıcısı. İstanbul’u bir köprü olarak gören Suwan’ın ilham kaynağı, anne mutfağının kokuları. Orta Doğu’nun en zengin mutfak kültürüne sahip olan Lübnan mutfağından esintiler getiren restoranın sırrının özel baharat karışımlarından oluştuğunu anlatan Rey Suwan’ın hikâyesini dinledik.

Yazı: Ekin Türkantos

Rey Suwan

Mutfak yolculuğunuz nasıl başladı?
Yemeğe aşık biriyim. Mutfak benim yaşam alanım. Turizm otelcilik sektöründe ise Orta Doğu’dan Amerika’ya uzanan 28 yıllık bir kariyerim var. Mutfak hikâyem küçük yaşlarda başladı. Yemeğe karşı tutkum vardı ve yiyeceğin çok önemli olduğu bir aile ortamında büyüyecek kadar şanslıydım. Dahası, annem evimizin detaycı şefiydi; onun elinin lezzetinden, yaptığı yemeklerin tadından ve kokusundan çok hoşlanıyordum.

Lübnan lezzetlerini İstanbul’a taşımaya nasıl karar verdiniz?
Seyahat etmek bana yeni yemek pişirme tarzlarını deneyimlediğim, yeni tatlar ve yeni malzemeler keşfettiğim bir mutfak dünyasının kapılarını açtı. Türkiye’nin de yeni ve farklı kültürlere açık olmasıyla Doğu ve Batı’nın buluştuğu mutfakların kesişim noktası olan İstanbul bana bu ilhamı verdi.

Lübnan mutfağının sırrı nedir?
Marine yöntemlerimizde kullandığımız kaliteli ve ev yapımı baharatlar, mutfağımızın hem farkını hem de sırrını oluşturuyor.

HİKÂYESİYLE FARKLILAŞIYOR
Restoranınızda diğerlerinden farklı ne bulabiliriz?
Mutfağımızda mezelerimize çok önem veriyoruz. Sıcak ve soğuk fark etmeksizin sizi en lezzetli ve hafif mezelerimizin yanında ev yapımı cips ve soslarımızla karşılıyoruz. Humus ise restoranımızı ziyaret ettiğinizde denemeniz gereken birçok mezeden sadece biri… Bizi diğer Lübnan restoranlarından ayıran şeyin hikâyemiz ve malzeme seçimimiz olduğunu söyleyebilirim.

Kalabalık sofralar kurmak, zeytinden gelen yağ ile yemeği lezzetlendirmek ve bir arada sevgiyle yemek… Mutfaklarımızın benzer hikâyeleri nasıl buluşuyor?
Mutfağımız ve kültürlerimiz arasındaki benzerlikler bende büyük bir ilgi uyandırdı. Daha üretken olma ve kendimi evde hissetme gücü verdi. Bu da bazı yemeklere Türk dokunuşları ve tatları katmamı sağladı. Hikâyelerimiz benzer ve L’Beirut’u özel kılan da bu. Size kendi kültürünüzü, farklı bir mutfakta hissetme şansı sunuyoruz. Biz de kendi ülkemizden bitkilerimizi, baharatlarımızı ve otantik pişirme tarzımızı İstanbul’a sizlerle buluşmaya getirdik.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar