Ana SayfaAJANDADaha fit ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı yürümek mi?

Daha fit ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı yürümek mi?

Yürümek, vücudun en büyük kas kütlesine sahip olan bacaklarımızı çalıştırmanın en kolay ve sağlıklı yolu. Peki yürüyerek sağlıklı kalmanın püf noktaları nedir?

Bedenimizin yaşamsal döngülerini dengede tutmak için sahip olduğumuz çok güçlü bir silah var: Yürümek.

Bilim insanlarının son birkaç on yılda giderek daha fazla üzerine eğildiği ve faydalarını keşfettikleri yürüme eylemi, sanki insanın kendini pek çok sağlık sorununa karşı savunmak için dizayn edilmiş bir mekanizmaya benziyor.

Dünyanın bir numaralı belası haline gelen obeziteye karşı günlük yürüyüşler büyük önem taşıyor. Üstelik artık çok erken yaşlarda başlayan obezite nedeniyle, sağlıklı yaşam bilincini erken yaşlarda kazanmak da önem taşıyor. Bacak baldır bölgemizde yer alan kas kütlesi, insanın en büyük kas kütlesini oluşturuyor. Bu kasları hareket ettirmek için harcadığımız enerji, vücudun diğer kaslarını hareket ettirmek için gereken enerjiden kat kat fazla. Dolayısıyla, bir adım atmak için harcadığımız enerji, vücudumuzun diğer kaslarını çalıştırmak için harcadığımız enerjiden çok daha fazla. Bu da kilo vermek, yağ yakmak, fit kalmak için hareket ederken bize önemli bir avantaj kazandırıyor. Vücudumuzda yağ birikimini engelledikçe de daha sağlıklı bir hayat sürmek mümkün oluyor.

Ancak dikkatli olalım. Bilinçsiz şekilde spor yapmak, ayaklarımıza ömür boyu acısını çekeceğimiz hasarlar bırakabilir. Ayak sağlığı, vücudun önemli bir parçası. Ağrıyan, acı çeken, biçimsiz ayakkabılar nedeniyle sağlığını kaybeden ayaklar hayatı kısa sürede kabusa dönüştürebiliyor. Herkesin hayatında belki bir dönem, “ayağına vuran ayakkabılar” nedeniyle zor bir dönem geçirdiği olmuştur. İnsanın yürüme kabiliyetini geçici de olsa önemli ölçüde kısıtlayan bu sıkıntılı durum, aynı zamanda yürümenin ne kadar büyük bir özgürlük olduğunu anlamamıza da faydası olduğunu hatırlamak lazım. Spor yaparken kullanmak üzere hem ayağınızda şık duracak hem de ayak sağlığınızı koruyacak, spor ayakkabı ya da kadın spor ayakkabı modellerini incelemenizi tavsiye ederiz. Hatta hazır yılbaşı hediyesi dönemindeyken, sevdiklerimize de yürüyüşe başlamaları için güzel bir hediye seçmek faydalı olabilir.

Obezite gibi sağlık risklerine karşı büyük önem taşıyan yürüyüşler, psikolojimizi güçlü tutmak için de çok değerli aktiviteler. Yürüyüş sırasında rahatlayan insan zihni, yeniden sağlıklı düşünebilmek için mola verme imkanı kazanıyor. Eğer önemli kararların eşiğindeyseniz, derslerinizi anlamakta güçlük çekiyorsanız, sınavlara hazırlanmakta sorun yaşıyorsanız, öncelikle uzun yürüyüşlerle zihninizi boşaltmanın ve plan yapmaya bu şekilde başlamanın olumlu etkileri olabileceğini de unutmamalısınız.

Yürüyüş denildiğinde elbette ayakkabıların önemi de büyük. Yanlış ayakkabılarla uzun yürüyüşler çıkmak ayak sağlığınız için pek hayırlı olmaz. Her spor dalı için farklı bir spor ayakkabısı bulunduğu gibi, yürümek için de özel tasarlanmış yürüyüş ayakkabısı modelleri arasından seçim yapmalısınız.

Bunun önemini şöyle bir örnekle anlatmak belki daha kolay olabilir. Futbol oynamak için üretilen ayakkabıların, yan daha yaygın bilinen ismiyle  “kramponların” tabanlarında toprağı daha iyi kavraması için çivileri varken, topa daha sert ve isabetli vurabilmek için de ayakkabının ucu özel olarak sertleştirilmiştir. Aynı şekilde, dağcılıkla uğraşan sporcular için, kaya tırmanışlarında ayağı oyuğa sokan bir sporcuya alttan destek olması için kalın metal plakalar kullanılabilir. Böylece ayakkabının aşağı doğru kıvrılarak kaymasının önüne geçilmiş olur.

Kısacası, yürüyüş insanı sağlıklı tutar, doğru ayakkabı da insanın çok daha uzun yıllar boyunca, ayaklarının yürümeye devam etmesine destek olur. İşte sağlıklı, fit ve güzel bir vücuda sahip olmanın anahtarı olan yürüyüşler, aslında bu kadar kolay ve keyifli bir şekilde uygulayabileceğimiz en güzel antrenmanlardan biri.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar