Ana SayfaGenelAnadolu’nun çiçekleri Zeynep Öztürk’ün motiflerinde hayat buluyor

Anadolu’nun çiçekleri Zeynep Öztürk’ün motiflerinde hayat buluyor

EKAV/ Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı, resim ve şiiri motiflerindeki yanılsama ile bir araya getiren Zeynep ÖZTÜRK’ün ‘Bakarken II’ isimli resim sergisine 9 Nisan 2022 –   7 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. ÖZTÜRK’ün üçüncü kişisel sergisi olan “Bakarken II”, Anadolu’da yetişen 14 farklı çiçeğin hikâyesini sanatseverlere anlatmak için gün sayıyor.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim – İş Öğretmenliği Öğretim Görevlisi Zeynep ÖZTÜRK ‘Bakarken II’ isimli sergisini 9 Nisan’da Ekavart Galeri’de açmaya hazırlanıyor. Anadolu’da yetişen farklı çiçeklerin hikâyesinin hâkim olduğu 14 eseri şiirleri ile buluşturan, ÖZTÜRK’ün çalışmaları 7 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.

Zeynep ÖZTÜRK, eserlerinde, sevgi ve coşkusunu motiflerle tuvaline aktarırken bu motifler, belli bir düzen anlayışında tekstil altyapısını da içine alıyor. Pentürlerinde dokusal çıkış olarak ele aldığı çiçek motifleri, gerçek ayrıntılardan arınmış olarak tuale yansıyor. Sanatçı, titiz bir disiplinle ele aldığı obje, figür veya mekân unsurlarını bellekte yarattığı değişimle, geometrik motiflerinin yanılsamalarını renklerle konumlandırıyor. Işığın vurduğu alanları yanılsamalarla irdelerken doku arayışlarını, stilize edilmiş geometrik motifler sayesinde farklı renk tonlarıyla yansıtan ÖZTÜRK, küçük, ince ayrıntılarla verdiği geometrik motifler ve renk ahenkleriyle insanı iç yolculuğa çıkarırken doğayla, tarihle, gelenekle kurduğu birliktelik, onun fırçasıyla çağdaş bir arayış içinde sentez olarak öne çıkıyor.

Her bir motif, her bir satır gibi, hayatın yansıması mıdır yoksa yanılsaması mı?

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim – İş Öğretmenliğinde Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarına devam eden sanatçı Zeynep ÖZTÜRK, 9 Nisan’da kapılarını açacak sergisinde ikinci şiir kitabını da tanıtacak. Kitapta yer alan 20 şiir; sevginin, aşkın, tutkunun, var oluşun, anlamın, sezginin, insanlığın, arkadaşlığın, bütün kavram ve değerlerin, bütün hissediş ve sezişlerin nasıl özgün bir dil katmanıyla dile geldiğinin güzel örneklerini içinde barındırıyor.

Serginin geliri “Elim Sende Platformu” üzerinden SMA’lı çocukların tedavisine aktarılacak

Resim yapmaya devam ederken aynı zamanda kelimelerin sihirli gücünü kullanarak şiir çalışmalarını da sürdüren ÖZTÜRK, okuyucuları ve izleyicileriyle buluşmak için sabırsızlandığını dile getirdi. Aynı zamanda bu serginin bir öneminin daha olduğunu söyleyen Zeynep ÖZTÜRK: “Ekavart Galeride sergilenecek 14 eserin satışı ile elde edilecek gelirin tamamının “Elim Sende Platformu” üzerinden SMA’lı çocukların tedavisi ile EKAV Vakfının sanat dalında eğitim gören bursiyerlerine aktarılacağını belirtti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar