Ana SayfaAJANDAGenç anne babalar için pratik ipuçları

Genç anne babalar için pratik ipuçları

Anne baba olmak, aileye yeni bir bireyin katılmasının heyecanını yaşamak çok güzel bir duygu ancak bu sürece bilinçli bir şekilde hazırlanmak sizin ve bebeğinizin sağlığı için çok önemli.

Anne baba olmak her çiftin hayalidir ancak bu konuda bilinçli hareket eden genç çiftlerin sayısı çok da fazla denilemez. Genellikle bir çocuk sahibi olduktan sonra hata yapa yapa deneyim kazanılır. Oysa, bebek sahibi olmadan biraz bilinç kazanmak, ebeveynler için de bebekler için de sağlıklı olur.

Pek çok genç evli çift, bebek bekledikleri haberini alınca, anne babalarından aldıkları tavsiyelerle, ailenin yeni bireyi için hazırlanmaya başlar. Ancak ne var ki, son 20-30 sene içinde dünya çok değişti ve bir bebeği büyütürken ebeveynlerin hayatını kolaylaştırabilecek pek çok yeni imkan hayatımıza girdi. Ailenin büyüklerinin deneyimleri elbette çok değerli ancak genç ebeveynlerin hayat kalitesini yükseltecek imkanları da göz ardı etmemek gerekiyor. Artık bir bebeğin hazırlığı hamile giyim seçenekleri ile başlıyor, bebek oyuncakları ya da oyun halısı hatta tabletteki eğitim uygulamalarına kadar gidiyor.

Genç çiftler için ilk yapılması gereken, detaylı bir “bebeğe hazırlık” kitabı edinmek olmalı, çünkü gebelik daha başlamanda önce gebeliğe hazırlık süreçleri başlıyor ve uzmanlardan bilgi almadan bu süreçlere genç bireylerin hakim olması imkansız.

Bebek doğduktan sonraysa daha özenli bir süreç başlıyor. Örneğin, bebek arabası. Çoğu zaman merdivenlerden çıkmayan, çıksa da inmeyen, mağazalarda marketlerde büyük bir hareket zorluğu yaratan bebek arabaları, anne babalar için kabusa dönüşebilir. Oysa, bebek arabalarının, aynı bir elbise gibi, bebeğin farklı ihtiyaçlarına göre, farklı modellerde üretildiğini hatırlamak gerekiyor.

Bebeği soğuktan, sıcaktan, dış etkilerden korumak için kullanacağınız güçlü, kaslı, ağır, bol meziyetli bebek arabaları çoğu zaman marketler ve avm’ler gibi kapalı alanlarda sorun yaratır, zira hareket kabiliyeti kısıtlıdır.

Bu noktada genç ebeveynlere, ihtiyaca uygun farklı bebek arabaları edinmeleri ve gideceğiniz yerde kullanım durumuna göre arabaları seçmenizi tavsiye ederiz. Market alışverişine çıkarken, baston türü bebek arabaları iş görecekken, açık havada uzun yürüyüşler yapacağınız sırada daha yüksek koruyucu özelliklere sahip bir arabayla dışarı çıkabilirsiniz. Ayrıca, özellikle annelerin, bebek doğduktan sonra vücut formunu geri kazanmak için spor yapmaya ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Ancak kucağında bir bebekle, elinde bir arabayla spora, koşuya, yürüyüşe çıkmak imkansız görünebilir. Oysa, koşuya bebekleriyle çıkmak isteyen anne babalar için, koşuya uygun bebek arabaları olduğunu biliyor musunuz? Elbette bebek arabasıyla deparlar atıp aşırı hız yapmayacaksınız ama ter atıp kardiyo yaparak yağ yakmak için hızlı tempoda bir yürüyüşe veya hafif bir koşuya imkan tanıyan, özel tasarımlı, 3 tekerlikli koşu arabaları olduğunu hatırlamalısınız.

Bebeğin beslenmesi için evde çok sayıda biberon bulundurmanız da pratik bir hareket olacaktır çünkü çoğu zaman bebeğiniz acıktığında, emzirme döneminde olsanız bile, sütünüzü önceden depolayabileceğiniz biberonları, buzdolabında doğru şartlarda saklayıp, acil ihtiyaç halinde sütü biberon ısıtıcında uygun şartlara getirip tüketime hazır hale getirebilirsiniz. Elbette, biberon gibi kritik bir aracın hijyenik açıdan yeterince temizlenmesi için, sterilizasyon cihazları edinmeniz de çok önemlidir. Biberon deyip geçmeyin, bebeğiniz için uzun süre, çok önemli bir araç olarak hayatınızda yer alacak.

Bu noktada emzikler de ebeveynlerin hayatında önemli rol oynayacak çünkü bir iki emzik yeterli gibi görünse de sık sık yere düşecek, kirlenecek, mikrop kapacak veya bebeğinizin ağzından çıkarıp bir yere koymanızın ardından üzerinde bakterilerin birikeceği bu nesneyi, sterile etmeden tekrar kullanmayacaksınız. Dolayısıyla, yedekte daima temiz, hatta bazen hiç kullanılmamız emziklere ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar