Ana SayfaGenelYıldız Anneler 10'uncu yılında, Paris Olimpiyatları yolunda

Yıldız Anneler 10’uncu yılında, Paris Olimpiyatları yolunda

P&G Türkiye, spor kültürünü yaygınlaştırmak ve çocukları spora teşvik etmek amacıyla 2014 yılında başlattığı Yıldız Anneler Projesi’nin 10. yılını kutladı.

Proje dahilinde her 5 yılda bir gerçekleştirilen Spor Kültürü Araştırması’na göre; 2014’te her 10 çocuktan ikisi spor yaparken 2019’da bu sayı üç, 2024’te ise beş çocuğa yükseldi. Aynı araştırma, çocuğunun sporu bir meslek olarak seçmesini isteyen ebeveynlerin sayısının ise 5 yıl öncesine oranla yüzde 18 artarak, yüzde 55’e yükseldiğini ortaya koydu.

Olimpiyatlara sayılı günler kala Yıldız Anneler Projesi’nin sporcuları ve anneleriyle bir araya gelerek 10 yıldır gerçekleştirdikleri çalışmaları paylaşan P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, “Ülkemizi Olimpiyatlarda temsil edecek 37, Paralimpik Oyunları’nda mücadele edecek 10 milli sporcunun Yıldız Anneler programı oyuncusu olmasının gururunu yaşarken, bu zorlu yolda çocuklarını hiç yalnız bırakmayan annelerimizi de destekliyoruz. Sporcularımızın verdikleri mücadeleyle, aldıkları başarılarla diğer annelere ve çocuklara, gençlere ilham olması en büyük dileğimiz” dedi.

P&G Türkiye 2014’te Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile Olimpik Anneler Projesi’ni başlatmıştı. 10’uncu yılın Paris Olimpiyat Oyunlarına rastlaması sebebiyle projenin yıldönümü ‘Yıldız Anneler 10. Yılında Paris 2024 Yolunda’ temalı bir davetle kutlandı. Ev sahibi Tankut Turnaoğlu ev sahipliğinde düzenlenen davete Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) Başkanı Dr. Av. Murat Aksu ile olimpik ve paralimpik sporcular ve anneleri katıldı.

TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan (solda) P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu davette birer konuşma yaptı

Proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmaların paylaşıldığı toplantıda milli sporcu Buse Naz Çakıroğlu ve annesi Duygu Çakıroğlu ile paralimpik sporcu Abdullah Öztürk ve annesi İkbal Öztürk’ün konuşmacı olarak yer aldığı Yıldız Anneler Paneli de gerçekleştirildi. Gazeteci- Yazar Ömür Kurt’un moderatörlüğünü yaptığı panelde, sporun yaygınlaşmasında annelerin rolü ve projenin çocukları ile gençlerin gelişimine verdiği katkı ele alındı. Paris 2024 Olimpik ve Paralimpik Yaz Oyunları öncesinde, Olimpik Anneler projesi ile başlayan ve Yıldız Anneler olarak devam eden projenin hikayesinin ‘Yıldız Anneler’ kitabıyla geleceğe taşınacağının müjdesi de verildi.

Yıldız Anneler panelinde milli boksör Buse Naz Çakıroğlu ve annesi Duygu Çakıroğlu ile paralimpik sporcu Abdullah Öztürk ve annesi İkbal Öztürk konuştu

Paris 2024 yolunda 47 sporcu ve annesine destek

Tankut Turnaoğlu Olimpiyat sponsoru P&G’nin ‘Yıldız Anneler’ projesiyle spor kültürünü yaygınlaştırma, Türkiye’de daha fazla çocuğun düzenli spor yapmasını sağlama ve böylece hem daha özgüvenli, sosyal, başarılı ve sağlıklı bireyler yetiştirme hedefiyle yola çıktığını anlattı:

“Tam 10 yıldır yürüttüğümüz bu programımızla eğitim ve ekipman desteğinin yanı sıra olimpiyatlara katılan sporcularımıza ve annelerine de destek veriyoruz. Bir süre önce Yıldız Anneler projemiz altında sporda eşitliğe ve kapsayıcılığa katkıda bulunmak amacıyla Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ile iş birliği yaparak 10 paralimpik sporcu ve annesini desteklemeye başladık. Böylece bu yıl, Paris 2024 yolunda desteklediğimiz sporcu ve anne sayısı 47’ye ulaştı. Sporcularımızın verdikleri mücadeleyle, aldıkları başarılarla diğer annelere ve çocuklara, gençlere ilham olması en büyük dileğimiz. Desteklediğimiz 14’ü kadın 29 sporcu, ülke olarak toplam 13 madalya kazandığımız Tokyo Olimpiyatları’ndan 8 madalya ile dönmüştü. Paris 2024’te Olimpiyat başarılarımızın artarak devam edeceğine inanıyoruz.”

Düzenli spor yapan çocuk sayısı iki kattan fazla arttı

P&G çalışmalarının karşılığını ölçmek için er 5 yılda bir gerçekleştirdikleri Spor Kültürü Araştırması’nı yaş, bölge ve cinsiyet kırılımında Türkiye’nin tüm bölgelerini temsil edecek şekilde 600 kişiyle yüz yüze görüşerek yenilediklerini ve proje ile katedilen yolu gözlemlediklerini belirten Turnaoğlu, “2014’te yaptırdığımız araştırma, spor kültürünün geliştirilmesine olan ihtiyacı ve bu yolda annelere büyük rol düştüğünü ortaya koymuştu. Araştırmayı ilk yaptırdığımızda 10 çocuktan sadece 2’sinin düzenli spor yaptığını gördük. 2019’da bu sayı 10 çocuktan 3 çocuğa çıktı. 2024’te ise artık 10 çocuktan 5’i düzenli spor yapıyor. Spor yapan kız çocuklarının oranı yüzde 27 artarken, spor yapan erkek çocukların oranı yüzde 15 arttı. Kız çocukları arasında en popüler düzenli sporlar sırasıyla atletizm, voleybol, spor salonları ve dans iken erkeklerde sırasıyla futbol, atletizm, basketbol ve su sporları oldu. Çocuklarının sporu bir meslek olarak seçmesini isteyen ebeveynlerin sayısı 5 yıl öncesine oranla yüzde 18 artarak, yüzde 55’e ulaştı. Tüm bunlar bize Yıldız Anneler projesinin ne kadar doğru bir yolda olduğunu gösteriyor” bilgisini verdi.

Gündoğan: Küçük adımlarla büyük farklar yarattık

Gecede konuşan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan da, P&G ile çıktıkları bu yolda, annelerin sporcuların yetişmesine sundukları katkıyı vurgulayarak, “Hem anneleri çocuklarını spora yönlendirmeleri için teşvik ettik, hem de yüzlerce sporcumuz ve annesine destek sağladık. 81 ilde 81 okula spor malzemesi hedefiyle uzun yıllardır ülkemizin hemen her köşesinde küçük adımlarla büyük farklar yarattık” dedi.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar