Ana SayfaBERNA ABİKSadettin Teksoy'un favori çizmecisi: Sofistic

Sadettin Teksoy’un favori çizmecisi: Sofistic

Vahşi Batı’nın en havalı, en renkli  kovboy çizmelerini kendi elleriyle yapan biraderleri Beyoğlu’ndaki Sofistic isimli dükkânlarında yakaladık.

BERNA ABİK

Taksim Meydanı’ndan Cihangir’e doğru salınarak yürürken Sıraselviler’de -caddenin solunda-  göze çarpması zor olan –yukarı doğru çıkarken caddenin sağında kalan  Sofistic’in vitrinine bakar bakmaz ilginizi çekeceğinden emin olun.  Önünden birkaç kez geçmiş olabilir ama dükkânda sizi neyin beklediğini bilmediğiniz için  içeriye girme cesaretini henüz toplayamamış olabilirsiniz. İflah olmaz alışveriş tutkunlarını henüz kapıdayken uyarayım; Ortadoğu ve Balkanlar’ın  en hızlı kredi kartını çeken kovboylar, botların hepsini kucaklayıp eve götürmek isteyecektir.

Çizmelerin her biri, baba mesleğini devralan ve çocukluklarından beri bu işi yapan Erhan ve Erdal Aydın kardeşlerin ellerinden çıkma. “O yıllarda kovboy çizmesi inanılmaz modaydı ve yapan kimse yoktu” diye anlatıyor yolun başını Erhan Aydın.

“Ayakkabı sanatı branşlardan oluşur. Kesimi var, sayası var, kalfalığı var… Birçok işlemden geçiyor. Her bir aşaması farklı bir bilgi gerektiyor” diyor. Tarlabaşı Halas Sokak’taki ilk dükkânlarına gelmeyen ünlü kalmamış. Sadettin Teksoy bile başarılarının devamını dileyen bir mektup bırakmış. “Garip bir adam değildi Sadettin Bey, gerçek hayatta parmak sallayıp sokarım, oyarım filan demiyordu” diye ekliyor duvara astığı mektubu gösterirken. Cem Yılmaz’ın birçok filmindeki ayakkabılar da onların eseri. Hatta Aquaman filmi için bile ayakkabı yapmışlar.

Erhan Aydın

Hazır çizmelerden birini alabileceğiniz gibi ayağınızın, baldırınızın, bileğinizin ölçüsü alındıktan sonra renkleri birlikte tasarlayabilir, deseninden topuk uzunluğuna kadar kendiniz karar verebilirsiniz. Evladiyelik ve sıradışı bir kovboy çizmeniz olsun istiyorsanız, istikametinizi gönül rahatlığıyla Sofistic’e çevirebilirsiniz.

YAZI: BERNA ABİK

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar