Ana SayfaYAŞAMBenim güzel İstanbul’um

Benim güzel İstanbul’um

Fotoğrafçılara “Sizin İstanbul’unuz nasıl bir yer?” diye sorduk. Cevabı hem fotoğrafları,
hem satırlarıyla aldık.

Gamze Reisoğlu (@kukico)
İstanbul kedilerindir. Yüzbinlerce kedi, 16 milyon insanla şehri paylaşır. Aralarından Ayasofya kedisi Gli, Kadıköy kedisi Tombili gibi ünlüler çıkmıştır. Her sokakta sizi ayrı bir karakter karşılar.

 

Dilan Bozyel (@dilanbozyel)
Benim İstanbul’um; dünya dursa bile hayatın devam ettiği, hangi sokağında şansın karşıma çıkacağını bir sokak kedisi merakıyla beyaz tavşanı bulmaya çalıştığım, bana Alice heyecanı yaşatan şehir.

 

Ozan Güzelce (@ozanguzelce)
Eskisine göre daha yavaş, daha dikkatli, bir o kadar da mesafeli, maskeliyiz. Ama insanların hayata dair merakı, yaşama – keşfetme isteği, geleceğe dair umutları asla azalmadı. Yaşadığım şehir İstanbul’da bir fotomuhabiri / fotoğrafçı olarak sokağa her çıktığımda insanları gözlemlediğimde bunu görebiliyorum. Pandeminin etkilerine rağmen, pandemiye inat yaşayan bir şehir var. Maskelerin arkasından da olsa insanlar bu şehri yaşamaya devam ediyor. Kısacası koronavirüs insanları İstanbul’un cazibesinden uzak tutamıyor.

 

Barış Acarlı (@barisacarli)
İstanbul’u İstanbul yapan simgeleridir. Derler ya “İstanbul bir prensestir” diye, sahip olduğu simgeler de prensesin takılarıdır. Sabah uyandığında da gece uyurken de etkileyicidir.

 

Sezgi Olgaç (@sezgiolgac)
Tıpkı etkileyici bir resim ya da ilham veren bir fotoğraf gibi, İstanbul biraz da ona bakışımızın şehri. Cumbalarına, kapılarına, apartmanlarının duvarlar resimlerine sinmiş detaylarıyla, okunmayı bekleyen bir yüz gibi ona bakmamızı bekliyor, her bakışımızda biraz daha anlamlanıyor, ölümsüzleşiyor. (Fotoğrafta Melih Ziya Sezer, Yeni Moda Eczanesi)

 

Can Soysal (@cansoysal)
Yapılar her ne kadar yapıldığı zamandaki kendine has üsluplarıyla var olmaya başlasalar da zaman içinde biricikliklerini kaybedip etrafla uyumlu hale gelmeye ve İstanbul’un vazgeçilmez bir parçası olmaya evrilirler. İstanbul’da hiçbir şey gözden kaybolmaz, sadece başka bir bağlamda var olmaya devam eder.

 

Neslihan Koyuncu Harmancı / Benistanbul (@neslihanharmanciphotography) 
Ortaköy’de kar bir başka yağar. Pandemi döneminde sokaklar boş olunca keyfini sürmek ayrı bir güzel oluyor. Ortaköy Camii’nin gölgesinde, müdavim güvercinlerle kar mutluluğunu yaşayan genç kızın hallerine tanıklık etmek insana hayat enerjisi veriyor.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar