Ana SayfaYAŞAMÇocuk gelişimi için doğru oyun seçmek

Çocuk gelişimi için doğru oyun seçmek

Ebeveynler olarak çocukların doğru oyunlarla zaman geçirmesini sağlamak, gelişimlerinin sağlıklı devam etmesi için çok önemli. Peki, video oyunlarından baka oyunu kabul etmekte zorlanan çocukları oyunlarla nasıl buluşturabiliriz?

Evin minik haylazları ve hatta bazen büyük haylazları için de, oyun oynamak çok önemli bir ihtiyaç Dijital çağda çocukları video oyunlarından uzak tutmak mümkün değil ve zaten böyle bir çaba sağlıklı da değil. Ancak onların hem dijital oyunlarla hem de geleneksel oyunlarla daha sağlıklı etkileşim kurmaları için, bilinçli olmak durumundayız.

Çocuklar için mümkünse, oyun konsolu yerine laptop/PC üzerinde oyun oynamaları daha faydalı olabilir zira bu cihazlarda oyunun dışında, ödev yapmak, araştırma yapmak, dijital yayınları okumak gibi faydala da sağlanabiliyor.

Oyun konsolu almak bütçe açısından daha uygun geliyorsa, önceki nesil konsolların bile hala oyun dünyasında çok güçlü donanımlar olarak saygı gördüklerini hatırlamak gerek. Ancak yeni nesil donanımlar, gerçekten çok büyük fark yaratıyorlar ve fotogerçekçiliği çok yüksek oyunlar çalıştırabiliyorlar. Bu da onları sadece çocuklar için değil, yetişkinler için bile etkileyici birer oyun/eğlence cihazına dönüştürüyor.

Video oyunları aslında sadece birer oyun değiller. Özellikle küçük çocukların artık “oyunla eğitim” uygulamaları sayesinde, okuma yazmayı çok erken öğrendiğine, matematik veya diğer dersler konusunda hazırlanmış uygulamalarla eğitimlerine büyük destek bulduklarını da unutmamak gerekiyor. Yani bir oyun konsolu aldığınızda, onu nasıl kullanacağınızı ebeveyn olarak yine siz yönlendirmelisiniz. Normal video oyunlarının yanında çocukların yabancı dilini, derslerini, eğitimlerini destekleyecek uygulamaları da konsolla geçirilecek vaktin içine eklemek akıllıca bir çözüm olacaktır.

Ancak, sadece salona kapanmadan, bahçeye çıkmak, parklara akmak, sahillerde zaman geçirmek de elbette doğru bir karar ve bu tür outdoor aktiviteleri için de tüm ailenin hoş zaman geçirebileceği, anılarını video ile kayıt altına alabileceği, yeni keşifler yapabileceği fırsatlar da yaratmanızı tavsiye ederiz. Bir kaykay ya da bir uçurtma bile bir çocuğun hayatında büyük fark yaratabilir. Çocuklarla birlikte oyuncak seçmek onları bu oyunlara daha fazla motive edecektir. Elbette dışarıda oyun oynayacağı zaman, topunu, eldivenini, kaskını koyacağı şık bir çanta da edinmenizi tavsiye ederiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar