Ana SayfaYAŞAMSpor tutkunlarına sonbahar tavsiyeleri

Spor tutkunlarına sonbahar tavsiyeleri

Spor, sağlıklı bir yaşam için, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası. Bu bilince sahip olanlar, hayatlarını planlarken, spor aktiviteleri için de önemli bir yer ayıyorlar. Peki bu sonbaharda, sağlıklı  spor aktiviteleri için neler yapabiliriz?

Spor, hem bir sosyalleşme aracı hem de sağlığımız için hayati öneme sahip bir aktivite. Kaslarımızın hareket halinde olması, vücudumuzun enerji yakarak sağlıksız yağlanmasını engellemek için çok önemli.

Ancak insanoğlu nankör. Ona sağlık veren her aktiviteyi reddedip tercihini şekerli, unlu, karbonhidratlı gıdaları tüketmekten yanına kullanmak istiyor.  Oysa vücudumuzun genç kalabilmesi, yağ yakabilmesi, daha aktif, dinç, sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için spora zaman ayırarak, sporu hayatımıza katarak bir yaşam sürmemiz gerekiyor.

Sonbahar ve kış aylarında da fit kalmak ve aynı zamanda bağışıklığımızı güçlendirmek için de spora ihtiyacımız var. Evet, spor yapmak, vücudumuza aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi kazandırmak için de güzel bir yöntem.

Spor ile yaşamayı tercih ettiğinizde ilk dikkat etmeniz gereken detay doğu spor ayakkabısına sahip olmak. Zira ayak sağlığımız için ayakkabının önemi ilk sırada geliyor. Hem spor kıyafetleriyle hem de ayakkabılarıyla sizi memnun edebilecek Nike ürünlerini bir incelemenizi tavsiye ederiz.

Her spor dalının kendine has üretilen özel ayakkabıları olduğunu unutmayalım. Basketbol için tasarlanmış ayakkabı ile futbol oynayamazsınız, dağcılık için üretilmiş ayakkabılar ile sağlıklı koşu yapamazsınız. Dolayısıyla, yapacağınız spora uygun bir ayakkabı edinmek zorunda olduğunuzu hatırlamalısınız.

Koşmak için de doğru koşu ayakkabısı edinmek çok önemli. Doğru koşu ayakkabısı, ayaklarınızı saran, burkulmaları önleyecek, yer bastığınızda ağırlığınızla yere basma şiddetinizi yumuşatan ve topuklarınızdan dizinize ulaşacak geri tepkiyi emebilen ayakkabı olmalıdır. Böylece yaşlandığınızda dizlerinizin ağrılar oluşmasını erkenden önlemiş olacaksınız. Koşmak, her adımda tüm vücut ağırlığını dizlere vurmak gibi bir etki yaratır. Dolayısıyla ileri yaşlarda diz sorunlarının yaşanmasını önlemek için yere önce ayak uçlarıyla basmak ve koşu ayakkabılarıyla koşmak çok önemlidir.

Sonbaharda dışarıda spor yaparken, doğru giyinmek de büyük önem taşıyor. Terledikten sonra soğuğa maruz kalmamak için uygun spor kıyafetleri için Hummel ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Baharlık / kışlık mont seçerken, spor için ayrı, günlük yaşam için ayrı bütçe ayırmak istemiyorsanız, erkek giyiminin önemli markalarından Kiğılı spor ama şık ve formel mont tasarımlarıyla aradığınız işlevselliğe sahip ürünlere sahip, incelemenizi tavsiye ederiz.

Evde sporu da unutmayın

Evinizde minik bir spor salonu kurmanıza yardımcı olarak malzemeleri de siparişlerinize eklemenizi tavsiye ederiz. Bunlar minik dambıllar olabilir, direnç yayları olabilir, kaslarınızı çalıştırmak için farklı araçlar olabilir. Özellikle bacak kaslarınızı çalıştıracak pratik spor malzemeleri edinmenizi de şiddetle öneriyoruz. Çünkü bacak kaslarımız vücudumuzdaki en büyük kas kütlesi ve birkaç dakika boyunca bacak kaslarımızı çalıştırdığımızda vücudumuz büyük miktarda enerji tüketiyor. Bu da evde kaldığımız dönemlerde hareketsizlik nedeniyle biriken yağların pratik şekilde yakılmasına destek oluyor.

Ayrıca oturduğunuz yerden spor yapmanızı kolaylaştıracak fitness bisikletleri gibi araçları da güzel bir spor yatırımı olabilir. Evinizde büyükçe bir fitness bisikleti koymak için yeriniz yoksa, koltuğunuzun önüne, halının üstüne yerleştirilebilecek ve siz koltukta otururken bisiklet sürmenize imkan verecek mini fitness bisikletlerine de göz atmanız faydalı olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar