Ana SayfaAJANDAMutfakta hayatınızı kolaylaştıracak 5 gizli sır

Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak 5 gizli sır

Mutfak sırları, her aşçının kolay kolay paylaşmak istemeyeceği ticari sırlar gibidir. Ancak yemek hazırlarken daha konforlu bir mutfağa sahip olmak için mutlaka uzman bir aşçı olmanız gerekmiyor.

1. Kendinize alan yaratın
Mutfak acemilerinin en büyük hatası, mutfağı dev bir vitrin gibi düşünmeleri ve bu vitrinde olabildiğince şık aksesuarlar sergilemeye çalışmalarıdır. Oysa işlevinden çok görüntüsü için mutfakta tutulan bu minik minik aksesuarlar zamanla o kadar çok yer kaplamaya başlar ki, yemek hazırlarken her defasında bu aksesuarlarla da savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Mutfakta işinizin çabuk bitmesi ve elbette enerjinizin hazırladığınız yemeğe odaklanabilmesi için mutfağınızda işlevi gereksiz olan fazlalıklara yer vermek yerine kendinize geniş çalışma alanları açmayı düşünmelisiniz.

2. Doğru tencereleri seçin
Yemekler doğru tencereler, tavalar olmadan, doğru şekilde pişmeyi reddedecek ve sonuçta ortaya lezzetsiz, olmamış yemekler ortaya çıkacaktır. Bir krebi çorba tenceresinde hazırlayamayacağınız gerçeği ile yüzleşin ve mutfağınız için daha fazla tencere tava seçenekleri elde etmeye odaklanın. Düdüklü tencere veya döküm tava ya da döküm tencere gibi farklı seçenekleri incelemenizi tavsiye ediyoruz.

3. Her baharata şans verin
Yemek hazırlarken sadece tuz, kırmızı biber, karabiber gibi Türk mutfağının gelenekselleşmiş baharatları yerine, dünyanın her bölgesinden gelmiş zengin baharat seçeneklerini değerlendirmeye çalışın. İlk aşamada bu baharatlarla yapacağınız yemeklerde acemilikler yaşayabilirsiniz ama zamanla hangi yemeğe hangi baharatların iyi gideceğini öğreneceksiniz.

4. İyi bir ışıklandırma
Yemek hazırlarken detayları daha net görmenizi sağlayacak, gözünüzü yormayacak, doğrudan hazırladığınız yemeğin üzerine düşecek ışık kaynakları kullanmaya çalışın. Mutfak tavanındaki ışık genellikle vücudunuzun gölgesinin yemeğin üzerine düşmesine neden olur ama tezgah üzerine yerleştireceğiniz ekstra aydınlatmalar işinizi çok kolaylaştıracaktır.

5. Konforlu oturma alanları yaratın
Mutfak ayakta beklemek zorunda olduğunuz bir işkence merkezi değil. Kendinizi sürekli ayakta beklemek veya rahatsız sandalyelerde oturmak zorunda kalacağınız bir mutfağa mahkum etmeyin ve geniş zamanlar geçirdiğiniz mutfağınızda yemeğin hazırlanması sürecinde konforlu şekilde oturabileceğiniz oturma alanları yaratın.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar