Ana SayfaYAŞAMYona Kohen

Yona Kohen

2019 yılında Baltimore şehrinde Maryland Institute College of Art’tan güzel sanatlar derecesiyle mezun olan Yona Kohen, eğitimi sonrası sanat ile tasarımın çizgilerini birleştiren, kendi ismini verdiği takı markasını kurdu. Hobi olarak üretmeye başladığı parçalar, sosyal medya üzerinden hızlıca ilgi topladı, ve yurtdışında konsept dükkanlar tarafından dikkat çekti. 2020 yılının yazında New York’ta bulunan lüks ikinci el dükkanı Chickee’s Vintage’da her biri eşsiz parçalardan oluşan kolye koleksiyonunu satışa çıkardı. 2021 yılında yine New York’ta yeni açılan ve envanterinde birçok genç tasarımcı barındıran konsept dükkan Tangerine’in açılışı için limitli bir koleksiyon üretti. Bu koleksiyon sayesinde Amerikan Vogue’un eylül 2021 sayısında Kohen’in işlerinden bahsedildi. Vogue’un Kasım ‘21 sayısında ise Yona Kohen’in kolyelerinden bir tanesini moda influencerı Anaa Saber’in üzerinde görebiliyorsunuz. The New Yorker dergisinin yılda bir çıkan hediye rehberinde de okuyucuya Kohen’in takıları öneriliyor.

Yona Kohen takıları
Yona Kohen takıları

Yona Kohen’in güzel sanatlar geçmişi, her birini el işçiliğiyle yaptığı, ve zaman zaman heykelsi olarak tanımlanabilecek takılarına yansıyor. Takıları Akdeniz ruhunu, ve yaz mevsiminin getirdiği özgürlüğü ve kaygısızlığı barındırıyor. Parçalarının her biri eşsiz, çünkü tasarımcının kendi topladığı deniz kabukları ve tatlı su incileri gibi doğadan gelen malzemeler bulunduruyorlar. Blackbird Spyplane adlı moda blogunun yazarlarından Erin Wylie’nin anlattığı gibi, “bu parçalar bol ilmikli, çok renkli bir el yazısı gibiler. Gömleğimin üzerinden sadece sarkmakla kalmayıp, boynumun etrafından beklenmeyen bir şekilde tırmanan, güzel ve asi bir sarmaşık olabilecek bir kolyenin fikrine bayılıyorum.”

Yona Kohen takıları
Yona Kohen takıları

Günümüzde ise Kohen her zaman hayali olan moda tasarımına soyunuyor. 2018 yılında kurulan ve kişiye özel siparişle çalışan New York’lu moda markası Small Talk Studio’nun ilk ready to wear koleksiyonu için iki parça tasarladı. Bir ceket ve gömlekten oluşan bu parçalar Kohen’in tanımıyla yıllardır kendi işleriyle bütünleşmiş el işçiliğini ve kültürel Türk zanaatkarlığını yansıtıyor. “Out to Pasture” adlı limitli sayıda üretilmekte olan koleksiyonu Nisan ve Mayıs aylarında Amerika’da belirli konsept dükkanlarda bulmak mümkün.

Yona Kohen takıları
Yona Kohen takıları

Avrupa’da yaşayanlar için de Yona Kohen’’in üretmekte olduğu tasarım parçalarını Londra’da Mart ayında yeni açılan Alta Store’da, ve Avrupa’ya internet üzerinden satış yapan Maga Archivio’da bulabilirsiniz. Aynı zamanda tasarımcının kendi internet sitesi www.yonakohen.com üzerinden de şu ana kadar yaptığı arşiv parçalar tekrar satışa açık.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar