Ana SayfaYEME & İÇMEİstanbul için dondurma rehberi

İstanbul için dondurma rehberi

Dondurmanızı karamelli mi alırsınız yoksa hurmalı mı? Sorbe mi yoksa Maraş usulü mü? Sütlü mü yoksa vegan mı? Tuzlu mu tatlı mı? Glutensiz mi geleneksel yöntemlerle yapılan mı? ‘Kaymak ve çikolata’ deyip işin içinden kolayca sıyrıldığımız günler geride kaldı. Sizi okurken serinletecek terminolojinizi geliştirecek şehrin en iddialı dondurmacıları bekliyor.

GIRANDOLA GELATO
Vegan dondurma da var karpuzlu dondurma da…
2008 yılında Arnavutköy’de açıldıktan sonra Caddebostan, Florya, Akasya, Acıbadem, Göktürk ve Yeniköy’de yeni şubelerini görmeye başladık. 100’ün üzerinde farklı dondurma çeşidi bulunan mekanda geleneksel İtalyan dondurması üretim tekniği ve mevsim meyveleri kullanılarak gurme lezzetler yaratılmaya çalışılıyor.

Dondurmaların içinde katkı maddesi, boya, aroma ve hazır baz kullanılmıyor. Çok sayıda sorbe seçenekleri ile de vegan beslenenlere ve laktoz alerjisi bulunanlara hitap ediyor. Tarçın/elma, tiramisu, çikolata sorbe,yalancı mojito, kazandibi, Bodrum mandalina, süt/ayva en çok beğenilenler arasında. Her ay özel bir çeşit ile misafirlerine hizmet veren Girandola’nın geçen ay en popüler lezzetleri güllaçlı, karpuzlu ve erikli dondurmaydı.

Her ay özel bir çeşit ile misafirlerine hizmet veren Girandola’nın geçen ay en popüler lezzetleri güllaçlı, karpuzlu ve erikli dondurmaydı.Bu ayın lezzeti ise erikli dondurma. Yazkış açık mekan yaz aylarında sabah 10.00’dan itibaren gecenin geç saatlerine kadar açık. Bir top dondurma 7, bir kilo dondurma 72 lira.

CREMERIA MILANO
Tuzlu dondurma denediniz mi?
İtalyan usulü dondurma yapan zincir dondurmacı, Cremeria Milano, adından anlaşılacağı üzere krema kıvamındaki dondurmalarıyla bağımlılık yaratıyor. Ortaköy, Göktürk, Yeşilköy, Beyoğlu, Nişantaşı, Şaşkınbakkal, Maltepe ve Caddebostan’da şubeleri bulunan İtalyan dondurmacısının yakın bir zamanda Libadiye’de de bir şube açacak.

‘Gelato’ ve ‘sorbetto’ olmak üzere iki tip geleneksel İtalyan dondurması üreten Cremeria Milano’da bildiğimiz klasik aromaların dışında kavun, karpuz, karadut, kurabiye, bitter çikolata, orman meyvesi, sakız, incir, Hindistan cevizli lezzetleri büyük ilgi görüyor. Sadece Türkiye pazarı için geliştirilen sakızlı ve incirli dondurmalardan sonra şimdi de tuzlu dondurma üretmeye başladılar.

Hatta tuzlu-karamelli dondurmanın müdavimleri bile oluşmaya başlamış. Bir kilo dondurma 80, bir top dondurma ise 8 lira. Her gün 10.00-02.00 saatleri arasında açık.

BALTEPE PASTANESI
87 yıllık tarifle yapılan vişneli ve böğürtlenli dondurma…
1930 yılında Çekoslovakya’da, Makedonya sınırları içinde kalan Baltepe’den esinlenilerek Osman Bekiroğlu tarafından kurulan dondurmacının hikayesi şimdi torunları tarafından Fatih’te aynı isimle devam ettiriliyor. 25 yıl Belgrad’da yaşatılan Baltepe adı, aile 1956 yılında İstanbul’a göçtükten sonra Fatih’de devam eder. Aynı yerde ve aynı tariflerle devam eden Baltepe Pastanesi’nin dondurmaları tamamen doğal ürünler ve geleneksel yöntemlerle yapılıyor.

Hiçbir ürününde katkı maddesi de kullanılmıyor. Sade, karamelli, çikolatalı, çilekli, limonlu, böğürtlenli, kavunlu, vişneli, kestaneli, muzlu dondurmaları bulunuyor. Bu dondurmalar mevsimsel olarak birbirinin yerini alıyor. Bir top dondurma 1 buçuk, bir kilo dondurma 30 lira. Açılış kapanış saatleri 09.00-01.00 arasında.

ALI USTA
Sır gibi saklanan formül
İstanbul’un klasiklerinden biri de Ali Usta. Formülü sır gibi saklanan dondurmalarının tadı yıllardır aynı. Adı, Moda semti ile özdeşleşen Ali Usta’da her gün 50 çeşit dondurma hazırlanıyor ve bunların yanında birkaç çeşit de diyet dondurma bulunuyor. Mevsimine uygun meyvelerden yapılan dondurmalarda doğal içerik kullanılıyor. Bir kilo dondurma 70, bir top dondurma 5 lira. Yaz-kış açık kalan dondurmacı yaz aylarında sabah 11 gibi açılıyor ve gece 02.00’ye kadar açık kalıyor.

MINI DONDURMA
Geleneksel lezzetler
Bebek’in en eski semt dondurmacılarından Mini Dondurma, adı gibi minik bir dükkanda hizmet veriyor. Dükkanın minik olduğuna bakmayın, kışın üç ay kapalı kalsa da bahar ile birlikte her gün yaklaşık 25 çeşit özel dondurmayı yıllardır lezzetini hiç bozmadan müşterilerine sunuyor.

Karadut, limon, güllü lokumlu dondurması imzası buranın. Bu yaz bir de tahinli ve cevizli dondurma yaptılar ki, onun namı da şimdiden İstanbul sınırlarını aşmış görünüyor. Bir kilo dondurma 50, bir kaşık dondurma 3 lira. 09.00-02.30 saatlerinde açık.

MUA GELATIERI
Vejeteryan ve vegan dondurmalar
Yeniköy’deki Mua, ilk açıldığı yıllarda kışın kapanıyordu. Ancak artık 12 ay açık. Her gün İtalyan geleneklerine uygun olarak elle yapılan 16 çeşit dondurma çıkıyor ve doğal içerikler kullanılıyor. Karadut, limon, meyve, yoğurt ve bitter çikolatalı ürünler çok popüler. Haftanın tadı konseptiyle her hafta menüde olmayan mevsimine uygun farklı bir lezzet sunuluyor. Vegan ve vejeteryan ürünler de mevcut. Bir kilo dondurma 70, bir top dondurma 6 lira. Her gün 10.00 ile 02.00 saatlerinde açık.

 

ROMA DONDURMACISI
Karadut ve kavun için tek adres
Yeşilköy’ün semt dondurmacısı Roma Dondurmacısı, artık burasıyla özdeşleşmiş bir marka. İstanbul’un da en eski dondurmacılarından olan markanın iki şubesi bulunuyor Yeşilköy’de. Hergün 20 çeşit dondurma bulunuyor. Diyet seçenekleri de var. En çok kaymak, krokan, karadut, frambuaz, kavun, kayısı aromalı ürünler tercih ediliyor. Bir kilo dondurma 46, bir top dondurma 2,5 lira. Her gün 09.00-01.00 saatlerinde açık.

YAŞAR USTA
Çilekli dondurmayı bir de burada deneyin
Bostancı’daki Yaşar Usta da İstanbul’un en eski ama kalitesini hiç bozmadan devam eden efsane dondurmacılarından bir diğeri. Sadece mevsim meyveleri ve doğal içerikler kullanılarak yapılan dondurmalar arasında çilek, kavun en çok tercih edilenler. Her gün 10-15 çeşit katkı maddesi kullanılmadan üretilen dondurma çeşidi bulunuyor. Her gün 10.00-24.00 saatlerinde açık.

DONDURMINO GELATO
Glutensiz dondurması da var
İlk şubesi Alaçatı’da açılan Dondurmino, ikinci şubesini de Karaköy’de açtı. Yağ oranı düşük, tamamen doğal içerik kullanıldığı için raf ömrü 2-3 gün olan ve hatta glutensiz İtalyan usülü üretilen dondurmaları Karaköy’deki dükkanda tadabilirsiniz. Bir kilo dondurma 75, bir top dondurma 7,5 lira. Açık olduğu saatler ise 10.00-23.00.

GÜNEŞ DONDURMA
Doğal içerik, geleneksel yöntem
Bebek’in en eski semt dondurmacılarından biri de Güneş Dondurma. Müdavimlerinin burayı tercih sebeplerinin başında kullanılan ürünlerin mevsiminde ve taze olması geliyor. Katkı maddesi kullanılmıyor olması da artılarından. Geleneksel olaİstanbul İçin Dondurma Rehberi rak hazırlanan dondurmadan her gün 20 çeşit çıkıyor. Bir de sorbeler var. En çok tercih edilen ürünler limon, vişne, sakız. Bir kilo dondurma 50, bir top dondurma 3 lira. Her gün 08.00’de açılıyor ve yaz aylarında gecenin geç saatlerine kadar açık kalıyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar