Ana SayfaBERNA ABİKBir ‘Angara bebesi’nin başarı hikâyesi: Ezhel

Bir ‘Angara bebesi’nin başarı hikâyesi: Ezhel

Müzik yazarı Barış Akpolat’la, Ezhel’le birlikte geçirdiği 200 saati, konser kulisleri ve sahne arkasında yaptığı gözlemlerle yazdığı yeni kitabını konuştuk. Onu bulmuşken karantina günleri için müzik önerilerini de aldık. BERNA ABİK

Karakarga
Yayınları
168 sayfa

Ezhel kadar hızla yükselen ve ne yaptığını bilen müzisyen görmedim

Kitapta gözleme dayalı pek çok anekdot ve görüşlerime dayanan bölümler var. Avrupa turnesi yapmasını bir kenara bırakalım, çoğu konseri ‘sold out’ oldu. Kitabı yazmaya başlamamdan yedi-sekiz ay sonra The New York Times, Avrupa’nın takip edilmesi gereken 15 sanatçısından biri gösterdi Ezhel’i. Doğru yolda olduğumu o zaman iyice idrak ettim.

Sert çocuk taklidi yapmıyordu

Kendini de sert çocuk olarak gördüğünü pek sanmıyorum. İçinden geldiği gibi yaşayan, kimseye bir zararı olmayan, rol kesmeyen biri. Fakat kitapta bana anlattığı kadar sokakta yaşamış birinin çok da yumuşak olmasını beklemem. Herkesin içinde zor zamanlarda ortaya çıkan bir sert çocuk mutlaka vardır.

Anaakım pop biteli uzun zaman oldu

Kalitesiz içerik, hiçbir şey anlatmayan sözler, birbirinin aynısı ‘tutan’ standart prodüksiyonları “Millet bunu duymak istiyor” diye diye halkla ilişkiler ve basılı medyanın itiş gücüyle pazarladılar. Fakat insanlar rap’in patlamasıyla birlikte ne istediğini açık açık göstermiş oldu. Sokağın hikâyesini samimiyetle anlatan rap ile günceli takip eden zeki prodüktör, müzisyen ve DJ’lerin ürettiği elektronik müzik elbette yükselecekti. Ve bu daha her şeyin başlangıcı.

Herhangi bir müzik janrına önyargısı olana söyleyebilecek bir şeyim yok

Ben de kendimi bu konuda eğitmeye çalışıyorum. Bir türe önyargılı olduğunuzda o türde iyi iş yapan ve mutlaka size de hitap edebilecek olan müzisyenleri de pas geçiyorsunuz demektir. Bir müziği sevmeyebilirsiniz ama koskoca bir janrı komple elinizin tersiyle itmek bana manalı bir hareketmiş gibi gelmiyor.

 KARANTİNADA FARKLI SULARDA YÜZMEYİ DENEMENİZİ TAVSİYE EDERİM

Karantinada 60’lar rock & roll’u ve 70’ler soul/ funk’ını tekrar eşelemeye başladım. İstanbullu synthwave grup Mind Shifter’ın ‘Everything Is Now’ isimli yeni albümünü şu sıralar çok dinliyorum. Afro-caz sevenler için Sons of Kemet ve The Comet Is Coming gruplarından bildiğimiz Shabaka Hutchings’in bir diğer grubu Shabaka and the Ancestors’ın son albümü ‘We Are Sent Here By History’ bayağı iyi. En son yakaladığım şarkı ‘Kozmik Hıçkırıklar’ oldu. Grejuva ve Rinxlaya’nın rap yeteneği keşfedilmeye değer.

Kısa kısa…

Okuma yazmayı üç yaşında öğrendi

Duvarlara sürekli yazılar yazarken annesi hiç engellememiş onu. Belki kariyeri o günlerde başlamıştı, kim bilir!

Bob Marley politik görüşünü değiştirdi

“Abi ben bir dinledim, sözlerinden dolayı bütün dünyaya bakış açım değişti. Ben de politik olarak sağ görüşlü, kapalı bir insanmışım.”

Plak şirketinin teklif ettiği 15 bin lirayı reddetti

Birçok plak şirketi ‘Müptezhel’in peşinde koştu ama Ezhel, paraya çok ihtiyacı olmasına rağmen teklifleri reddetti. Albüm kendi başarısıyla birçok insana iş imkânı sağladı.

RÖPORTAJ: BERNA ABİK

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar