Ana SayfaBERNA ABİKGonca Vuslateri: Erkek arkadaşım bir feminist. Peki kadın kim, sürpriz

Gonca Vuslateri: Erkek arkadaşım bir feminist. Peki kadın kim, sürpriz

Tiyatro sezonunun yıldız isimleriyle kulislerde sohbet ettik. 

Oyunun ismi, izleyicilerin ne ile karşılaşacaklarını açıkça anlatıyor gibi. Yoksa bu bir ters köşe mi?
Fırat ile üç ayrı karakteri oynuyoruz ve asıl ironi, Fırat’ın oynadığı karakterlerden biri olan Steve’in feminist bir annenin oğlu olması. Sevgililerinden ayrılmış bir kadın ve bir erkek bir partide tanışırlar. Bu sırada eski sevgililerini, anne ve babalarını da görürüz. Mülteci kampında yetişmiş gelenekselci bir baba, barış kampında yer almış feminist bir anne, feminist olduğunu düşünürken durumu biraz daha abartmış bir kadın eski sevgili, çapkın bir gazeteci olan eski sevgili erkek, hayatının erkeğini arayan ve kendi kadınlık yolculuğunu yaşayan ana karakterimiz ve feminist kadının oğlu Steve. Hepsi Kate ve Steve ‘in yaşadıkları ilişki etrafında toplanıyor. İlişkileri ciddiye bindikçe kendi hayatlarında ve etraflarındaki bu karakterlere neler olduğunu görüyoruz.

Gerçekten oyundaki erkek arkadaş bir feminist mi?
Bu aslında sürpriz bir yolculuk. Bunu oyuna gelecek olan seyirciyle paylaşacağız. Oyunun bunun gibi sürprizleri çok ve seyirciyi daima ayakta tutuyor.

Tek oyunda üç farklı karakteri oynuyorsunuz? Provalar sırasında karakterler arasında geçiş yaparken zorlandınız mı?
Evet. Bu aşamada provalar zor oldu ama yönetmenimiz Ali Altuğ iyi bir prova haritası çizdiği için heyecanımızı yendik. 22 kez kostüm değişiyor oyunda ve her şey çok hızlı. Komik bir süreç oldu, seyircinin de keyif alması en büyük dileğimiz.

En çok hangi karakteri oynamaktan keyif aldınız?
Hepsi farklı yolculuklardan geçmiş karakterler. Tatları, tutkuları, hırsları, ideolojileri farklı. Bunları kurgularken nasıl ifade etmeye çalışırsanız çalışın seyircinin bu karakterleri hayatın içine tutulan aynada görmesi çok mühim. Hepsinden ayrı ayrı çok keyif aldım. Kate’in kendine sorduğu soruları sevdim. Kendini sorgulama dilini sevdim. İtirafçılığını çok sevdim. Oynadığım karakterler içinde biraz daha yeniye yakın geldi Gonca’ya göre. Ama diğer karakterler de başlı başına detaylı bir yaratım süreciydi. Ali Altuğ’un bu aşamada dışarıdan bir göz olarak yardımları üç karakteri de daha değerli yaptı.

Karakterlerden favori cümleniz?
Bir sahnede Carina “Sen bir feminist kadının oğluna ne olduğunun en canlı örneğisin. Erkekler artık eskisinden daha iyi.” dediği yer, hem düşündürücü hem de sürprizli bence. Diğer replikler sürpriz olsun.

Siz feminist misiniz?
Kadın ve erkeğin toplumda eşit haklara sahip olmasını istiyorum. Birebir bir erkek düşmanlığı zannedilse de oyun da konunun hiç o olmadığını anlatıyor. Bilimsel ve duygusal yaklaşımlarla gözetilen bir üslupla bu fark edilir detayları masaya yatırıyor. Bu bizim toplumda yapıp da sağlıklı sonuç alamadığımız bir masaya yatırış özelliği. Madonna demişti bir konuşmasında “Eğer feminizmden erkek düşmanlığı anlaşılıyorsa, ben kötü bir feministim”. İlginç değil mi? Kadınlar arasındaki baskıdan da söz ediyor bir yerde. Hemcinslerimiz arasında olan bir konuya vurgu yapmıştı. Eşit hakları savunurken konuları açıkça masaya yatırma yöntemini destekleyen bir feministim. Kimse kimseden üstün değildir.

Gönül rahatlığıyla Ben feministim diyen erkekler var mı sizce?
Kesinlikle var. Lakin bize öğretilmiş şeyler de var. Kadın haklarını savunan ama kadının yanında nasıl konuşulacağını bilmeyen erkeklerle dolu bir dünya burası. Davranış biçimi değil aslında konu tabii. Kimyasından, sermayesine uzunca bir ele alış meselesi.

Feminist kavramının tam anlaşılamayıp, bunun bir cinsel yönelim bildirisi olduğu düşünülüyor olabilir mi?
Kendi sektörümüzde eşit ücret alamıyoruz diyen Emmy Ödül konuşmalarını geride bırakalı çok kısa süre oldu. Diğer sektörlerde de bunlar oluyordur. Tezatlıklar ve bu konuda agresif taraf oluşturma, bir ideolojik tartışmadan çok bir tıp meselesidir. ”Cinsel yönelim” hakkında bağımsız kararlar verebileceğimiz tartışması, son birkaç yılın özellikle eşcinsellikle ilgili yapılması gereken geç kalınmış bir konu. Feminist kavramı başlı başına bir erkek düşmanlığı konusu nasıl değilse, sebebinin yalnızca cinsel yönelim olduğunu düşünmek de bir o kadar tartışılması gereken bir konu.

Sizce oyuna en çok ilgi kadınlardan mı erkeklerden mi gelecek?
Bence her ikisi de .Kadın da, erkek de bu oyunu merak edecek. Çünkü “erkek arkadaşım bir feminist”. Peki kadın ne? Kadın kim? Neyi savunuyor, sürpriz!

Röportaj: Berna Abik

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar