DENİZDEN GELEN LEZZETLER

Boğaz’da balık yenir elbette ve Boğaz’daki restoranların menüleri de kalite ve servis dışında üç aşağı beş yukarı birbirine benzer. Yeniköy’de eski Yelken restoranın yerine henüz yeni açılan Azur ise tüm bu restoranlardan farklı olarak yeni nesil bir deniz ürünleri restoranı olarak tarif edilebilir. Azur’da deniz mahsulleri ve mezeler girişteki barda sergileniyor. Burada hem mezelerinizi hem de balıklarınızı seçtikten sonra yerinize oturuyorsunuz. Mekanın Boğaz’daki diğer balık restoranlarından bir diğer farkı da girer girmez açıkta bulunan mutfağı. Denize dair ne varsa aynı çatı altında buluşturan Azur’un mutfağında, şef Kahraman Altınkaya tarafından tüm dünyadan deniz ürünleri yeniden yorumlanıyor. Paella’dan moules mariniere’ye iskorpit ceviche’den karides pate’ye kadar farklı ülke ve kültürlere özgü yemekler servis ediliyor. Bize ait klasikleşmiş lezzetler de hem balık ve deniz ürünleri hem de mezeler bölümünde kendini gösteriyor.

Bunların dışında kabuklular, böcekler, somon gravlax, turna tarama, akya pastırma, midye füme Azur Yeniköy’e özgü lezzetler arasında dikkat çekiyor. Masaya oturduğunuz anda sizi karşılayan enfes lezzetler, soğuk sunum ıstakoz, avokadolu ceviz ezme, bademli zaho, sebzeli baharatlı Çerkez mezesi, körpe kalamar ve kaşık paella iştah kabartırken, ana yemekler arasında yer alan lüfer ızgara, Bodrum dil tava ya da ızgara da mutlaka tadılması gerekenler arasında. Deniz mahsulleri makarna (260 lira/2 kişilik), denizci kalamarı (125 lira), beyaz soslu moules mariniere (75 lira), barbun ceviche (45 lira) bizim favorilerimiz oldu. Mekanın zengin bir şarap kavı bulunduğunun da altını çizelim. Deniz mahsullerine özel ilgi duyanların yanı sıra kutlamalar ve iş yemekleri için de oldukça uygun bir mekan.

ESKİ BİR YENİKÖY YALISI

Denize sıfır bir konumda açık ve kapalı olmak üzere iki ayrı katta hizmet veren mekanın tasarımı Mikenminos Mimarlık tarafından yapılmış. 300 kişilik ağırlama kapasitesi olan mekanın duvarlarını ise çizgileriyle hayal dünyasını şekillendiren genç illüstratör Sedat Girgin’in eserleri süslüyor.

Yeniköy Mah. Köybaşı Cad. No: 71 Sarıyer / 0212 299 97 98 /

Yazı: Aynur Erdem Fotoğraflar: Garo Miloşyan

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar