Ana SayfaŞEHİR REHBERİYENİ MEKANLARTARİHİ BİNA, SICAK ATMOSFER, SAĞLIKLI YEMEKLER

TARİHİ BİNA, SICAK ATMOSFER, SAĞLIKLI YEMEKLER

Sofistike, sıcak, doğaya ve tarihe saygılı, eski İstanbul’dan izler taşıyan bir binada henüz yeni açılan Önce Kahve, isminden anlaşılacağı üzere kahve çeşitleri ve yanında tüketilebilecek yiyecekleri servis ediyor. Kafenin şimdiden yazar, çizer, gazeteci müdavimleri var. Özellikle öğlen saatlerinde yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Zira kahve ve yanında yenebilecek gıdaların dışında karnabahar çorbası (16 lira), ıspanaklı ya da pırasalı kiş ve turşuyla servis edilen kuru fasulye (22 lira) sağlıklı, hafif ancak lezzetli yiyecek arayanları oldukça tatmin ediyor.

Kahveleri zaten en iddialı oldukları alan. Ancak yanında yenebilecek ürünleri de övgüyü yeterince hak ediyor. Hem tuzlu hem tatlı, iki kategoride sağlıklı ve sporculara yönelik yiyecekler bulunuyor. Rafine şeker ya da un kullanılmayan, glütensiz, vegan yiyecekler bunlar. Fındık unu, ham kakao, Hindistan cevizi, keçiboynuzu unu, yumurta, kefir ve hurmadan yapılan muffin (12 lira), balkabağı keki (13 lira) servis edilen yiyeceklerden sadece birkaçı. Bu ürünler dönemsel ve günlük olarak değişiklik gösterebiliyor. Zira sahibesi o hafta Kurtuluş’daki organik pazarda taze olarak ne bulursa mutfak onlarla şekilleniyor. Her gün elmalı ya da havuçlu kek mevcut. Bazen nohut unundan yapılan glütensiz pırasalı havuçlu böreğe ya da kurabiyelere denk gelebilirsiniz. Hafta sonlarındaysa yine sağlıklı, organik, olabildiğince doğal gıdalarla hazırlanan kahvaltıları var, aklınızda olsun. 1800’lü yıllardan kalan ahşap tavan dokusunun ayrı bir hava kattığı Önce Kahve’nin dekorasyonu Mahmut Anlar imzası taşıyor. Bar bölümünde sosyalleşebilir, klasik kafe masalarında ya da evinizin salonundaymış gibi koltukların bulunduğu bölümde arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Kitabınızı okumak ya da çalışmak istiyorsanız, Önce Kahve fondaki hafif caz ya da klasik müziğiyle size ortamı da sağlıyor. Pazar hariç 10.00-20.00 saatlerinde açık.

KAHVE BAŞROLDE

Mekanın kahveleri Julius Meinl. Espresso (8 lira), Americano (10 lira), latte (13 lira), filtre kahve (10 lira, Türk kahvesi (8 lira) dışında adaçayı (9 lira) ve yaseminli yeşil çay (11 lira) da bulunuyor.

Meşrutiyet Cad. Yemenici Abdülatif Sok. No: 1 Tünel / kahveonce

Yazı: AYNUR ERDEM Fotoğraflar: AVŞAR GÜLENER

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Populer Yazılar